Πήρε τον “τελικό” ο Ολυμπιακός Β., 76-74 τη Μελίκη

Την επιτακτική νίκη με 76-74 απέναντι στη Μελίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου στο ΕΑΚ για την 18η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους ερυθρόλευκους να μην πετυχαίνουν τον δεύτερο στόχο τους, που ήταν να καλύψουν τη διαφορά των πέντε πόντων, με την οποία έχασαν στον πρώτο γύρο.

Τον δικό του ρόλο στο αποτέλεσμα έπαιξε και ο κόσμος, που ήταν περισσότερος και εκδηλωτικότερος από κάθε άλλη φορά και σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έχει το δικό του μερίδιο στην επιτυχία. Σίγουρα ο Ολυμπιακός Βόλου θα μπορούσε να έχει ένα-δύο παραπάνω νίκες έδρας, αν ο κόσμος έπαιρνε τόσο ζεστά τα ματς της ομάδας του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη.

Βέβαια, αξίζει να σημειωθεί ότι επικράτησε ένταση στο τέλος του αγώνα, ως συνέχεια της αντιπαράθεσης της κερκίδας με τον πάγκο των φιλοξενούμενων και μάλιστα ο έμπειρος σέντερ Ρογγώτης έκανε χειρονομία στους οπαδούς να μπουν μέσα στο παρκέ να … αναμετρηθούν, λέγοντάς τους χαρακτηριστικά «όλο λόγια είστε, ελάτε». Ο ίδιος παίκτης μάλιστα κατά τη διάρκεια του ματς έλεγε τα …δικά του στον Ίλτσογλου και τον προκαλούσε, τη στιγμή που εκτελούσε βολές στο δεύτερο μέρος.

Το πρώτο μέρος

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο αμυντικά για τους ερυθρόλευκους, με συνέπεια να βρίσκονται πίσω πέντε πόντους στο 10’ με 21-26. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο δέχθηκαν 11 πόντους λιγότερους και κρατώντας στα ίδια στάνταρ την επιθετική τους παραγωγικότητα πήγαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (42-41). Εντύπωση έκανε ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ άουτ στα δύο δέκατα πριν τη λήξη του πρώτου 20λεπτου, για να … σχεδιάσουν επίθεση, που τελικά ήταν ένα τρίποντο αρκετά πίσω από το κέντρο.

Η επανάληψη

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καθόλου καλά, με συνέπεια η Μελίκη να τρέξει σερί 0-8 και να προηγηθεί με 42-49 στο 8.18’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ως τα 4.22’ ο Ολυμπιακός Β. είχε ισοφαρίσει με καλάθι σ’ αυτό το σημείο του Κωστούλα μετά από ασίστ του Μπόγδανου σε 53-53, ενώ μετά το 53-55 το βολιώτικο συγκρότημα έκανε σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με δύο διαδοχικά τρίποντα του νεαρού Στύλλα. Ο Λέφας απάντησε αμέσως με σουτ έξω από τα 6.75 (62-58) και με βολές ο Λιόλιος διαμόρφωσε το 62-60 στο 30’.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην τέταρτη περίοδο μέχρι και στο +6, αλλά με το σκορ στο 71-67 δόθηκε στο 36’ τέταρτο φάουλ στον Μπόγδανο και αμέσως μετά τεχνική ποινή, με συνέπεια να αποβληθεί και να δει από τον πάγκο τα υπολειπόμενα τέσσερα λεπτά. Αυτό το γεγονός εκμεταλλεύτηκε η Μελίκη και έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους ως τα 3.11’ κι έτσι πέρασε μπροστά (71-72).

Ακολούθησαν οι 1/2 βολές του Σκαμάγκα και οι 2/2 του Κωστούλα (74-72), η ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 38’ από τη Μελίκη, ενώ στο 1.29’ ο Σκαμάγκας ήταν πάλι κατά το ήμισυ εύστοχος από τη γραμμή των φάουλ (75-74), όπως και ο Λουλούδης στα 57’’, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα 30’’ ο Ίλτσογλου έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, αλλά έκανε airball σε τρίποντο στην επίθεση, ωστόσο η Μελίκη ήταν άστοχη εις διπλούν στην τελευταία της επίθεση, αφού ενδιάμεσα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από λάθος πάσα προς τον Σταυρουλάκη, που πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν περάσει το κέντρο και έκανε ένα τελείως άστοχο τρίποντο από εκεί.

MVP για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Μπόγδανος με 27 πόντους, θετικός ο Ίλτσογλου με 15, ενώ βοήθησαν στο σκοράρισμα οι δύο μικροί Κωστούλας με 12 και Στύλλας με 11, ο οποίος πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα στην επανάληψη. Λύσεις έξω από τα 6.75 έδωσε και ο Σκαμάγκας, που είχε συνολικά εννιά πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 11 (3), Μπράμι, Μουστάκας, Ίλτσογλου 15, Μπόγδανος 27 (1), Κωστούλας 12, Μπουσκολίτης 1, Σκαμάγκας 9 (2), Αναστασόπουλος, Χαρχαρής, Λουλούδης 1

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 25  (4), Μαυρίδης 13, Μαγαλιός, Σαζαγκλίδης 3 (1), Κυριακού, Λαμπατούρας, Καρατζάς 2, Κοτζαμπάσης 15 (1), Σταυρουλάκης 10 (2), Τεϊμανίδης, Λέφας 5 (1), Ρογγώτης