Πρόκριση στους οκτώ για τον κατά πολύ αλλαγμένο Ολυμπιακό Β., 1-2 τον Θησέα

Προηγούμενος με 0-2 με τα γκολ των Καρατσόλη στο 15’ και Ματέα στο 48’

Μπορεί η ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου να ήταν κατά 9/11 αλλαγμένη σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος με τον Αστέρα Ριζομύλου, αλλά οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρόκριση στην Αγριά για τους οκτώ του Κυπέλλου ΕΠΣΘ με σκορ 1-2, με αρκετούς θεωρητικά μη βασικούς να δείχνουν στον Στέλιο Αρσένο ότι μπορούν να υπολογίζονται ανά πάσα στιγμή.

Ο Θησέας από την πλευρά του είχε αρκετά θετική εικόνα στο ματς και ήταν φανερό ότι η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου κατέβηκε, για να παίξει ποδόσφαιρο και να βάλει δύσκολα στον μεγάλο της αντίπαλο.

Μάλιστα μετά το 0-2 με τα γκολ των Καρατσόλη στο 15’ και Ματέα στο 48’, ο Σιώμος μείωσε στο 80’ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με τον Θησέα να μην τα παρατά, χωρίς όμως να μπορέσει κάτι παραπάνω ως τη λήξη.

Στους οκτώ ο Ολυμπιακός Βόλου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Α.Ε. 2002.

Η διάταξη

Ο Θησέας ξεκίνησε με τον Κουτσιρίμπα κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Ζέρβας, Κουκουτής (πλάγιοι μπακ), Ιακωβίδης, Γούτσιος (στόπερ) ήταν στην άμυνα. Οι Πρίφτι, Σιώμος, Μάστορας τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, οι Ιωαν. Παπαδήμος και Παρίσης ήταν στα άκρα και ο Μ. Παπαδήμος στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Ολυμπιακό Βόλου στο τέρμα ήταν ο Σταυράκης, οι Καραστέργιος, Γκαλίτσιος, Παπαϊωάννου, οι τρεις στόπερ με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά, οι Κατσαγεωργίου, Ματέα έπαιζαν όλη την πλευρά, οι Γιαρλελής, Οικονόμου, Αναστασίου στο κέντρο και ο Νούσιος ήταν ο πιο κοντινός παίκτης στον φορ Καρατσόλη.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

6’ πρώτη τελική στο ματς, με την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι του Ιακωβίδη μετά το φάουλ του Κουκουτή από τ’ αριστερά να περνά εκτός εστίας

15’ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Οικονόμου έβγαλε αριστερά για τον Ματέα και αυτός σέντραρε για τον Καρατσόλη, που με πανέμορφο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο κάτω από το αριστερό παραθυράκι, κρεμώντας τον Κουτσρίμπα. Ετσι, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό Βόλου

17’ εύκολο μπλοκάρισμα του Κουτσιρίμπα στο σουτ του Καρατσόλη από το ύψος της περιοχής

30’ μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Καρατσόλη να ελευθερώνεται με το που πάτησε περιοχή μετά την πάσα του Οικονόμου και να κάνει το δεξί σουτ στην αριστερή γωνία, αλλά ο Κουτσιρίμπας δύσκολα απομάκρυνε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του ο προωθημένος Καραστέργιος

33’ ο Κουτσιρίμπας μπλόκαρε την κεφαλιά του Αναστασίου μετά τη σέντρα του Ματέα

36’ το πλασέ του Σιώμου από το ύψος της περιοχής πήγε σε σώματα παικτών του Ολυμπιακού Βόλου

41’ πολύ άουτ η κεφαλιά του Μάριου Παπαδήμου από τη γραμμή της μικρής περιοχής έπειτα από κόρνερ

43’ ο Πρίφτι πήγε να απειλήσει απευθείας με μακρινό φάουλ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Παρίση, που σούταρε έξω από το αριστερό δοκάρι

Β’ μέρος

48’ ΓΚΟΛ 0-2 «ζωγραφιά» από τον Ματέα, που μετά την πάσα του Καρατσόλη, με πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσιρίμπα, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους

50’ πάνω από τα δοκάρια το μακρινό σουτ του Αναστασίου

69’ μεγάλη φάση για το 0-3, με τον Καρατσόλη, που ήταν ο τελικός αποδέκτης του συνδυασμού Κατσαγεωργίου, Ματέα, να στέλνει μέσα από τη μικρή περιοχή την μπάλα πάνω από την εστία με γυριστό σουτ

74’ ψηλά πάνω από την εστία το σουτ εκτός περιοχής του Βουρδάκη

80’ ΓΚΟΛ 1-2 Ο Σιώμος έκλεψε την μπάλα από τον Οικονόμου έξω από την περιοχή, προχώρησε και με δυνατό συρτό σουτ μείωσε, με το παιχνίδι να ξαναπαίρνει φωτιά

81’ ο Σταυράκης μπλόκαρε το σουτ του Βουρδάκη

83’ το σουτ του Σιόβα κόντραρε και η μπάλα στρώθηκε στον Ματέα, που πέφτοντας έκανε σουτ πάνω από τα δοκάρια

88’ το ανάποδο ψαλίδι από τον Βουρδάκη έφυγε ψηλά άουτ

89’ αξιόλογο σουτ εντός περιοχής του Σιόβα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

90’+3’ πάνω στον Γούτσιο το σουτ εντός περιοχής του Σιόβα, που πήγαινε προς την εστία