Πρωταθλητής Ευρώπης με άλμα ρεκόρ ο Μίλτος Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου πραγματοποίησε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση και με άλμα ρεκόρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο σε διάστημα τεσσάρων χρόνων σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και με άλμα ρεκόρ 8.52 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο παίρνοντας τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στο μήκος.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, αποδεικνύοντας και στη πράξη με άλμα 8.52 το οποίο αποτελεί ρεκόρ αγώνων και κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τεντόγλου είναι μόλις ο τέταρτος back to back πρωταθλητής Ευρώπης μετά τους Βίλεμ Λέχουμ, Ιγκορ Τερ Οβανεσιάν και Γκρεγκ Ράδερφορντ.