Σημαντικό ροζ φύλλο στην πρεμιέρα για τη Νίκη, 69-61 το Στρατώνι

Φάση από τον αγώνα Νίκη Β.-Στρατώνι με πρωταγωνιστή τον Τσώλη

Ένα ροζ φύλλο στην πρεμιέρα είναι πάντα σημαντικό και η Νίκη στην επιστροφή της στη Β’ Εθνική μπάσκετ ανδρών μετά από τέσσερα χρόνια κατάφερε να το πάρει, επικρατώντας του Στρατωνίου με 69-61. Η καλή αρχή για τους κυανόλευκους έγινε ενώπιον 500 φίλων της, που έχουν δώσει από σήμερα κιόλας τον τίτλο της πιο δυναμικής έδρας από άποψης κόσμου στην ομάδα τους στην κατηγορία, αφού πραγματικά τα … έδωσαν όλα κι αυτοί από τη δική τους πλευρά.

Η Νίκη μπόρεσε να αφήσει πίσω γρήγορα το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς έχανε 12-14 στο 10’, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ανέβασε την απόδοσή της κα τελείωσε το πρώτο μέρος με +9 υπέρ της (34-25), μετά το νταμπλ σκορ αυτού του διαστήματος (22-11). Από κει και πέρα στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Νίκη αύξησε κι άλλο τη διαφορά στους 15 (40-25), αλλά μετά έπαθε μπλακ-άουτ, με συνέπεια η 3η περίοδος να τελειώσει με 51-48 υπέρ των γηπεδούχων, που είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν αισθητά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έφερε μίνι σερί 5-0 για τη Νίκη, που προηγήθηκε με 56-48, αλλά στη συνέχεια το Στρατώνι μείωσε στους τέσσερις (56-52) αλλά και στους δύο (58-56), ενώ ίδια ήταν η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στα 3.30’ από τη λήξη με καλάθι του ψηλού του Στρατωνίου, Δασκαλόπουλου (60-58).

Στην επόμενη επίθεση το τρίποντο του Τσώλη μπήκε και βγήκε, ο Φρουσκλιάς πήρε το επιθετικό, αλλά πάνω στο σουτ του έγινε φάουλ που δε δόθηκε. Σα να μην έφτανε αυτό, το Στρατώνι με απίθανο τρίποντο του Μπουρδάνου με κρεμασμένο τον Φρουσκλιά πάνω του στα 2.32’ πέρασε μπροστά μετά από πολλή ώρα (60-61). Μάλιστα η φάση αυτή έγινε μετά από δύο χαμένες βολές του Στρατωνίου και χαμένο αμυντικό ριμπάουντ της Νίκης.

Όμως, στον υπολειπόμενο χρόνο οι φιλοξενούμενοι δεν έβαλαν ούτε πόντο, αντίθετα η Νίκη, εκμεταλλευόμενη και την εμπειρία των παικτών της το κρίσιμο διάστημα, που κέρδισαν αρκετά φάουλ σε επιθετικές τους προσπάθειες, αλλά και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκανε σερί 8-0 και κέρδισε με 69-61. Αρχικά με 1/2 βολές του Φρουσκλιά στα 2.19’ ήρθε η ισοφάριση. Ακολούθησε παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Τασιούδη στα 2.03’, που έχασε τη βολή, αλλά πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ και στα 1.48’ κέρδισε φάουλ. Με 2/2 ο ψηλός των γηπεδούχων έκανε το 65-61.

Στο 1.10’ ο Γεωργίου στην προσπάθειά του στη baseline να πασάρει προς τα έξω, δέχθηκε ένα αντιαθλητικό χτύπημα στην κοιλιακή χώρα και δεν μπορούσε να επανέλθει, γι’ αυτό και τις βολές εκτέλεσε ο παίκτης που τον αντικατέστησε, δηλαδή ο Γιωτόπουλος, που είχε 2/2 (67-61), ενώ ο Δασκαλόπουλος είχε στο 1.01’ δύο άστοχες βολές για το Στρατώνι.

Στα 40’’ μετά το άστοχο τρίποντο του Γιωτόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ, αλλά με την εξυπνάδα ο Τσώλης έκανε ένα γρήγορο κλέψιμο και η Νίκη, παρότι δεν ολοκλήρωσε την επίθεσή της επιτυχώς, ροκάνισε τον χρόνο.

Απέμεναν πλέον 14’’ και το Στρατώνι έκανε την επίθεσή του, αλλά στα 3’.3’’ δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και μετά το ριμπάουντ ο Γιωτόπουλος πήρε το φάουλ και με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τη Νίκη ήταν ο Φρουσκλιάς με 21 πόντους και δεύτερος ο Γεωργίου με 12, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στην οργάνωση, αλλά και στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 34-25, 51-48, 69-61

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας): Καραγεώργος, Πανιόπουλος, Γεωργίου 12 (1), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 4, Κουτίνας 2, Τσαβές, Τασιούδης 13, Τσώλης 8 (1), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 21 (3), Διγενής

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Δοξάκης 7 (1), Μπουρδάνος 14 (2), Δημητρακάς, Κολοκοτρώνης 7 (1), Κόκκιος, Γεωργιάδης, Σιδηροηλίας 4, Λιάπης 4, Κοτζαγιάννης 4, Ντέγας 3 (1), Πολιτόπουλος (1), Δασκαλόπουλος 13