Στις λεπτομέρειες η Ανάληψη απέναντι στον Αιολικό, η αγωνιστική δράση στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Η εικόνα των πρωταθλημάτων μπάσκετ της Θεσσαλίας

Η 15η αγωνιστική είχε στο πρόγραμμά της ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς η Ανάληψη επικράτησε στην παράταση σε βάρος του Αιολικού Βόλου 71-70, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Η Ανάληψη προηγήθηκε 66-61 ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 61-61, αλλά ο Αιολικός βρήκε λύσεις από τα 6,75 μ. για να μένει συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν επίσης τρίποντο με τον Ευαγγελινό για το 71-67, ωστόσο στη συνέχεια ο Μισαηλίδης είχε 3/3 βολές για το 71-70. Αμφότερες οι ομάδες έχασαν από μία επίθεση στη συνέχεια και έτσι η Ανάληψη πήρε το ροζ φύλλο και τους δύο βαθμούς.

Συνολικά στη 15η αγωνιστική σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (σε παρένθεση οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων):

ΑΕΛ-Σπάρτακος Λάρισας

Αξίζει να σημειωθεί ότι για αύριο Τρίτη 31/01 έχει οριστεί το εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Φοίβο 2002 και Νέο Κεραυνό Λάρισας.

Η Α2 ΕΣΚΑΘ

Στη 13η αγωνιστική του α’ ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ, μόνο ο ΓΣ Σκιάθου από τις ομάδες της Μαγνησίας πήρε νίκη (απέναντι στον Ίκαρο Νεάπολης Λάρισας), ενώ Ελευθεριακός και Κένταυρος Ζαγοράς γνώρισαν τις ήττες εντός έδρας από Ηρακλή Χάλκης και Λέοντα Τυρνάβου. Ήττα εντός έδρας γνώρισε και η ΑΕΒΔ, από τον Αστέρα Λάρισας.

Ρεπό: Κένταυρος Ζαγοράς

Επίσης για την 1η Φεβρουαρίου έχει οριστεί ο εξ αναβολής αγώνας της 11ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ηρακλή Χάλκης και Ίκαρο Νεάπολης.

Η Β’ ΕΣΚΑΘ

Η Νίκη Βόλου Κ23 παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ΑΕ Δ. Πλατυκάμπου, στο ντέρμπι των πρώτων της κατάταξης.