Το δύο στα δύο Ίωνας και Αγριά στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Φάση από τον αγώνα Κεραυνός - Γ.Σ. Αλμυρού 83-73 με πρωταγωνιστή τον Παπούλια (η φωτογραφία είναι από το Billkara.blogspot)

Το δύο στα δύο έκανε ο Ίωνας στον πρώτο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας του Γ.Σ. Βόλου με 56-42. Ο Παυλόπουλος με 12 πόντους και ο Μπεκρής με 10 ήταν οι «διψήφιοι» των νικητών. Φυσικά η αποβολή με ντισκαλιφιέ για διαμαρτυρία του Ζαρογιάννη στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Τζαφλέρη και ακολούθως η αποβολή του τεχνικού Γιώργου Κοσμάτου έπαιξαν τον ρόλο τους στη εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η Αγριά B.C. στις λεπτομέρειες κέρδισε τη Σκιάθο με 62-66 και έκανε κι εκείνη με το διπλό αυτό το δύο στα δύο με Καλογερόπουλο (19 πόντοι) και Μητρουλά (12 μόνο με τρίποντα) να σηκώνουν τα επιθετικό βάρος της νικήτριας ομάδας, ενώ για τους γηπεδούχους 16 είχε ο Λεκάι και 15 ο Κρίτσαλος. Ο τελευταίος στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο έγραψε το 58-51 στο 35’, αλλά μέχρι το τέλος η Αγριά έκανε επιμέρους σκορ 4-15 και πήρε τα ματς, που είχε ένταση κα νεύρα.

Από την αρχή ως το τέλος προηγούνταν η ΑΕΒ Διμηνίου του Αετού Πλατυκάμπου και κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με 61-65, που αποτελεί και την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Γκουντόπουλος με 12 πόντους και ο … γερόλυκος Βλάχος με 10, εκ των οποίων οι εννιά με τρίποντα, ήταν οι καλύτεροι επιθετικά παίκτες των φιλοξενουμένων.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού το πάλεψε και ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τον Κεραυνό Λάρισας εκτός έδρας, αλλά έχασε στο τέλος με 83-73. Ο Τσακιλτζής έκανε τη ζημιά με 22 πόντους και 5 τρίποντα στον Γ.Σ. Αλμυρού, ο οποίος είχε ως πρώτο σκόρερ τον Παπούλια με 23 πόντους και δεύτερο τον Κοντοστάθη με 18.

Στο βολιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αιολικός σημείωσε την παρθενική του νίκη στην Α1 ΕΣΚΑΘ μετά το υπέρ του 72-63 επί της Ανάληψης με 72-63. Το ματς ήταν ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος. Το δίδυμο Σαμαρά (24 πόντοι με 3 τρίποντα) και Σούλη (23 πόντοι με τρί τρίποντα) ήταν … όλα τα λεφτά για τους νικητές, ενώ από 14 είχαν Λουκίδης και Αλεξίου για την Ανάληψη, ενώ θετικός ήταν και ο νεαρός Ευαγγελινός με 11. Η Ανάληψη μπορεί να έχανε με δώδεκα στο 30’, γύρισε όμως το ματς, μειώνοντας στους δύο (65-53) στο 37.30’, αλλά ήταν καθοριστικό σ’ εκείνο τα σημείο το τρίποντο του Σούλη (68-63).