Η πορεία του Ολυμπιακού και των παικτών του μέσα από τους αριθμούς

Η σεζόν ολοκληρώθηκε για τον Ολυμπιακό Βόλου με μία μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν στην 5η θέση των πλέι οφ και της Football League γενικότερα, σε μία χρονιά που τα είχε όλα… Ο απολογισμός του Ολυμπιακού στα πλέι οφ είναι τρεις νίκες, δύο φορές επί της Παναχαϊκής και μία επί της ΑΕΚ, μία ισοπαλία με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και έξι ήττες. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πήρε τη δεύτερη θέση στο Βόρειο Όμιλο πίσω από τον Ηρακλή. Συνολικά πέτυχε 41 γκολ και δέχτηκε 33.

Οι ερυθρόλευκοι σε μία μεταβατική χρονιά με ανανέωση στο ρόστερ αλλά και με αρκετά προβλήματα, κυμάνθηκαν γενικά σε μέτρια επίπεδα, είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα, ωστόσο έκλεισαν με θετικό πρόσημο τη σεζόν και μία μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ, που θα περάσει στην ιστορία τους.

Παράλληλα στα θετικά οι νεαροί παίκτες που πρωταγωνίστησαν όπως οι Ζέρης, Νικολιάς, Σκοπελίτης, Μπιτάνγκ.

Άλλαξε τρεις προπονητές

Τρεις προπονητές άλλαξε ο Ολυμπιακός μέχρι να βρει στο πρόσωπο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έναν τεχνικό που ταιριάζει με τη «χημεία» του. Η έλευση του νεαρού κόουτς βοήθησε πολύ την ομάδα να ανατρέψει το αρνητικό σκηνικό και να κάνει ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ που της επέτρεψε να κλείσει θέση για τα πλέι οφ. Από μόνο του αυτό το γεγονός αποτελεί επιτυχία. Ο Ελευθερόπουλος διαδέχτηκε στον πάγκο τον Κούτση και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε 24 παιχνίδια πρωταθλήματος μετρώντας 13 νίκες, δύο ισοπαλίες και εννιά ήττες. Ο Κούτσης έμεινε στον πάγκο σε πέντε παιχνίδια και μέτρησε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Τη σεζόν είχε ξεκινήσει ο Νίκος Παντέλης, που είχε ακριβώς τον ίδιο απολογισμό με τον Κούτση.

Πρώτος σκόρερ ο Διαμαντόπουλος

Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος με 15 γκολ σε 29 συμμετοχές ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού Βόλου τη σεζόν που ολοκληρώθηκε κι ένας από τους πιο παραγωγικούς της κατηγορίας. Ο Διαμαντόπουλος στα 20 ματς ξεκίνησε βασικός και στα εννιά μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Πέτυχε χατ τρικ στον αγώνα με την Παναχαϊκή στο Βόλο.

Πρώτος σε συμμετοχές ο Μπιτάνγκ

Ο ακούραστος Μπιτάνγκ ήταν ο παίκτης που αγωνίστηκε στα 31 από τα 34 ματς του Ολυμπιακού Βόλου και συμπλήρωσε 2.615 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιαλούσης είναι πρώτος πάντως στα λεπτά συμμετοχής μετρώντας σε 30 ματς 2.684. Από κει και πέρα Διαμαντόπουλος, Ζέρης και Θέος ακολουθούν έχοντας αγωνιστεί σε 29 ματς ο καθένας.