Πρώτη νίκη για τη Ρωσία, 1-0 τη Φινλανδία

Mετά την ήττα 3-0 από το Βέλγιο στην πρεμιέρα της στο Euro 2020 η Ρωσία κατάφερε να πάρει απέναντι στη Φινλανδία την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Έστω και δύσκολα επικράτησε με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Μίραντσουκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για να πάρει, βέβαια, το προβάδισμα χρειάστηκε στο ξεκίνημα του ματς τη… συνδρομή του VAR καθώς με την χρήση του ακυρώθηκε γκολ του Πογιάνπαλο για τους Φινλανδούς, με την ακύρωση πάντως να είναι σωστή.

Φινλανδία: Χραντέτσκι, Ράιταλα (75′ Σόιρι), Τόιβιο (85′ Γένσεν), Αράγιουρι, Ο’ Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Σίλερ (67′ Κάουκο), Καμαρά, Πούκι (75′ Λαπαλάινεν), Πογιάνπαλο.

Ρωσία: Σαφόνοφ, Μπαρίνοφ, Ντινέεφ, Τζίκια, Φερνάντες (26′ Καραβάεφ), Οζντόεφ (61′ Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Κουζιάεφ, Μιράντσουκ (85′ Μούχιν), Τζιούμπα (84′ Σομπόλεφ), Γκολοβίν.