Ευρωπαϊκό Στίβου: «Ασημένιος» ο Τσάτουμας

Το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης κατάκτησε ο Λούης Τσάτουμας στο μήκος ανδρών με άλμα στα 8.15μ.

Μετά την Κατερίνα Στεφανίδη, που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, σειρά είχε σήμερα ο 32χρονος αθλητής του Μεσσηνιακού. Με άλμα στα 8.15μ ο κορυφαίος Έλληνας πρωταθλητής στο αγώνισμα χάρισε στην χώρα μας το 21ο μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Για τον Τσάτουμα ήταν η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο βάθρο σε διοργάνωση του ανοιχτού στίβου, παρά το γεγονός ότι για πολλά χρόνια αγωνίζεται σε τόσο υψηλό επίπεδο.

Στην πρώτη του προσπάθεια έκανε άλμα στα 8.15 μέτρα και χάρις σ΄ αυτό πήρε την 2η θέση, πίσω από τον Βρετανό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ (8.29μ), ενώ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14.