Η Νίκη Βόλου στον Τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ !

Ο Νίκος Μαυροφώτης μπλοκάρει το σουτ του Χρήστου Ζαρογιάννη.
Επιβλήθηκε με 68-48 επί του Γ.Σ. Βόλου στο ΕΑΚ

Πιο εύκολα ίσως απ ότι περίμενε η Νίκη Βόλου πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ επικρατώντας στον ημιτελικό του Γ.Σ. Βόλου με σκορ 68-48. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς από κι έπειτα η Νίκη κυριάρχησε κατά κράτος και δίκαια προκρίθηκε.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού χαρακτηρίστηκε από το μεγάλο ποσοστό αστοχίας και από τις δυο ομάδες . Το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα σαν αποτέλεσμα της νευρικότητας που είχαν οι παίκτες τόσο του Γυμναστικού όσο και της Νίκης. Ενδεικτικό της μεγάλης αστοχίας είναι πως το πρώτο καλάθι του αγώνα σημειώθηκε 7΄40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου από τον Τάσσο για τη Νίκη που έκανε το 0-2. Από κει και πέρα σιγά – σιγά οι δυο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι και στο 3΄30 το σκορ είχε διαμορφωθεί 5-7 για τη Νίκη. Με ένα τρίποντο του Σαμαρά ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά στο σκορ, 8-7 ενώ 1΄30 πριν το φινάλε οι δυο ομάδες βρέθηκαν να είναι ισόπαλες 10-10. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Νίκη να είναι μπροστά στο σκορ 14-12. Οι δυο “μονομάχοι” μπορεί να ξεκίνησαν χέρι – χέρι στο σκορ (16-16 7΄50 ) στο δεύτερο δεκάλεπτο, γρήγορα όμως οι “κυανόλευκοι” άρχισαν να βρίσκουν στόχο με αποτέλεσμα να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ. Με όπλο κυρίως την πολύ καλή άμυνα, πολύ γρήγορα το 16-16 έγινε 16-21 7΄15 πριν το τέλος του ημιχρόνου, σκορ στο οποίο οι δυο ομάδες κόλλησαν για αρκετά λεπτά. 3΄56 πριν το τέλος το σκορ ήταν 16-23. Σε αντίθεση με τον Γυμναστικό οι παίκτες της Νίκης είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και έτσι έχτισαν σιγά – σιγά μια διαφορά 11 πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται 21-32 στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο με τη Νίκη να κάνει διαχείριση πλέον της διαφοράς η οποία έφτασε ακόμη και τους 28 πόντους. Ο Θανάσης Μπουλιάκης πέρασε εκτός παιχνιδιού τον Νάνη 6΄30 πριν το τέλος με τρία φάουλ. Το σκορ διαμορφώθηκε 27-41 5΄05 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με ένα τρίποντο του Καραγιώργου η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους 27-48 (3΄21 ) για να κλείσει η Τρίτη περίοδος με 32-58 και τη Νίκη στο +26 ! Πιο πολύ διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα παρότι ο Γυμναστικός έκανε την προσπάθεια για να μειώσει την διαφορά χωρίς όμως να τα καταφέρει στον βαθμό που θα ήθελε. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 28 πόντους, 36-64, 7΄08 πριν το τέλος του αγώνα για να μειώσει ο Γ.Σ. Βόλου 42-64, 3΄32 πριν το φινάλε. Προς το τέλος η Νίκη χαλάρωσε αφού το ματς είχε κριθεί και το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Γ. Κοσμάτου ήταν να μειώσουν 48 -66, 1΄35 πριν το φινάλε με το τελικό σκορ να κλείνει με 20 πόντους διαφορά για την ομάδα του Θανάση Μπουλιάκη, 48-68 !

Τον ημιτελικό ανάμεσα στον ΓΣ Βόλου και στη Νίκη παρακολούθησε και ο πρόεδρος της ΕΟΚ κ. Γιώργος Βασιλακόπουλος. Στην αναμέτρηση το παρών έδωσαν τα διοικητικά συμβούλια των δυο συλλόγων αλλά και παράγοντες της ποδοσφαιρικής Νίκης .

Νίκη Βόλου (Μπουλιάκης): Τζίνης, Καραγιώργος 16 (4), Καραμανλής 2, Καρπέτης 13 (2), Νάνης 9, Χριστομάνος 1, Μουχάρεμ 2, Μαυροφώτης 8, Τσώλης 6, Τάσσος 11, Κετουλας.

Γ.Σ. Βόλου (Κοσμάτος): Κωστούλας 10(1), Καλογερόπουλος 4, Τσαπραΐλης 6, Σέρρης, Σουλιώτης 1, Χαντζόπουλος, Παυλόπουλος 11, Σαμαράς 7, Κουρουπάκης Παλάσκας 1, Ζαρογιάννης 8.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 21-32, 32-58, 48-68
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Ζαχαρής, Φακίτσας