Ανταγωνιστική μεν, ηττημένη δε η Νίκη στα Τρίκαλα (αποτελέσματα και βαθμολογία)

10 πόντους με δυο τρίποντα έβαλε ο 19χρονος Μισαηλίδης

Ανταγωνιστική σε μεγάλο βαθμό απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του 2ου ομίλου της National League παρουσιάστηκε η Νίκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και πρώτης του δεύτερου γύρου.

Ωστόσο η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έχασε με 84-77 στο κλειστό του Κατσιμήδου από τα Trikala Basket, που προελαύνουν στο πρωτάθλημα με τρεις νίκες πλέον περισσότερες από Νήαρ Ηστ και Αίολο Αγυιάς, που ισοβαθμούν στη 2η θέση και σήμερα έχασαν.

Στο κακό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Νίκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-17, οι γηπεδούχοι τα έβαλαν όλα.

Από και πέρα στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, τα οποία η Νίκη όσον αφορά το επιμέρους σκορ τα κέρδισε, η διαφορά ξέφυγε δύο φορές κοντά στους 20 πόντους, αλλά οι κυανόλευκοι έκαναν ισάριθμες το come back και την έριξαν σε μονοψήφιο αριθμό.

Μάλιστα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι Βολιώτες έφτασαν και στο μείον πέντε, αλλά, ενώ τους δόθηκαν οι ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους, να βάλουν κάποια μεγάλα ελεύθερα σουτ, ήταν άστοχοι και επέτρεψαν στους Τρικαλινούς να ξαναπάρουν απόσταση ασφαλείας με 13 πόντους, μειώνοντας στο τέλος στους επτά.

Να σημειωθεί ότι ο νεοαποκτηθείς Σωκράτης Μπουντούρης, έχοντας μικρό διάστημα παρουσίας στην ομάδα, έπαιξε γύρω στα τέσσερα λεπτά, κάνοντας το ντεμπούτο του, ενώ πρώτη εμφάνιση έκανε επίσης και ο νεαρός Σαββίδης.

Το κακό για τη Νίκη είναι ότι τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν την ευνόησαν, αφού κέρδισαν τόσο ο επόμενος αντίπαλός της, ο Εθνικός Λιβαδειάς του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, όσο και ο Εθνικός Πειραιά, με συνέπεια οι Βολιώτες να είναι με την 8η ήττα τους στην ένατη θέση, η οποία πάντως, αν διατηρηθεί, οδηγεί στη σωτηρία.

Δεκάλεπτα: 30-17, 47-38, 62-55, 84-77

Τρίκαλα Basket (Φόρος Χ.-Φόρος Α.): Βαβάτσικος 21 (3), Τσαβές 6, Αναγνωστόπουλος 13, Νέσης 14 (2), Παπαναστασίου, Ουάμπα 1, Πρέκας 1, Κολότσιος 14 (4), Αργυρούλης, Μπαλόπουλος 14 (1)

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 20 (1), Βρέττας 13 (1), Κωστούλας 16 (2), Γυφτάκης 4 (1), Σούκερας 3 (1), Βλαχογιάννης 8, Μπουντούρης, Βερτζάγιας 3, Σαββίδης, Μισαηλίδης 10 (2).