Copa America: Ιδανικό ξεκίνημα για την Αργεντινή, 2-0 τον Καναδά

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο Copa America η κάτοχος του τροπαίου, Αργεντινή, επικρατώντας με 2-0 στην κατάμεστη «Mercedes Benz Arena» της Ατλάντα των ΗΠΑ του Καναδά.

Οι Λατινοαμερικανοί παρ’ ότι στο πρώτο μέρος δεν είχαν πολλές ευκαιρίες σ’ ένα μέτριο 45λεπτο, κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και να προηγηθούν στο 49’ όταν Αλέξις Μακ Άλιστερ τροφοδότησε τον Χούλιαν Άλβαρες που με πλασέ πέτυχε το 1-0.

Η ομάδα του Σκαλόνι κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας καλές ευκαιρίες για να πετύχει νωρίτερα το 2-0, το οποίο τελικά σημειώθηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, στο 88ο λεπτό όταν ο Λιονέλ Μέσι τροφοδότησε με ασίστ τον Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος σκόραρε στην εστία του Κρεπό.

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα (89′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Μαρτίνες, Ακούνια (89′ Ταλιαφίκο), Ντι Μαρία (Λο Σέσλο), Ντε Πολ, Παρέδες (77′ Οταμέντι), ΜακΆλιστερ, Μέσι, Άλβαρες (76′ Μαρτίνες).

Καναδάς (Μαρτς): Κρεπό, Ντέιβις, Κορνέλιους, Μπομπίτο, Τζόνσον, Μίλαρ (Ράσελ-Ρόου), Εουστάκιο, Κονέ (85′ Κονέ), Μπιουκάναν (59′ Σάφελμπεργκ), Λάριν (80′ Λαριέα), Ντέιβιντ.