Δυναμική συνέχεια τον Φεβρουάριο για τον ΣΔΥΒ

Στη Σπάρτη ο Μαλιαχόβας βγήκε 6ος στα 61χλμ

Δυνατά συνέχισαν οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου την αγωνιστική τους πορεία στη 2η και την 3η εβδομάδα του Φεβρουαρίου, με συμμετοχές και με διακρίσεις σε αγώνες από 3 ως και 61 χιλιομέτρων.

Ο Θωμάς Μαλιαχόβας ήταν αυτός που έτρεξε τη μεγαλύτερη απόσταση και μάλιστα κατέλαβε την 6η θέση στη γενική κατάταξη στο Sparta City Ultra στον αγώνα 6 ωρών που έγινε την Κυριακή 18 του μήνα, καλύπτοντας 61.120 μέτρα.

Την ίδια μέρα έγινε το 7ο Γεντίκι Trail στο ομώνυμο Όρος της Λάρισας, με τον Νίκο Βαούτη να στέφεται νικητής στη γενική κατάταξη στα 5 χιλιόμετρα με 28:10, ατομικό ρεκόρ διαδρομής. Στην ίδια απόσταση αγωνίστηκαν οι Στέργιος Κουσκουρίδας 10ος με 33:28, Ηλίας Γκοντογιάννης 71ος 45:45 και Βούλα Μακεδόνα 18η 52:53.

Αρκετά δύσκολη ήταν η διαδρομή του Ημιμαραθωνίου, με τον Γιάννη Αργύρη να τερματίζει 12ος με 2:15:43. Ακολούθησαν οι εξής δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου: 17ος Απόστολος Μπαρμπούλης 2:25:49, 24ος Πέτρος Γεωργούλας 2:31:05, 58ος Γιάννης Παπαδόπουλος 2:54:52, 107ος Ζήνωνας Λουλούδης (4ος στην κατηγορία) 3:18:47, 122ος Αργύρης Παγώνης 3:29:16, 12η Έλενα Κουμπή (2η στην κατηγορία, στον πρώτο της μάλιστα trail Ημιμαραθώνιο) 3:47:19, 151ος Δημήτρης Μπιντάκας 3:50:58 και 168ος Αλέξανδρος Δεμιρίδης 4:12:18.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία της η Κουμπή στον αγώνα που έγινε στο Γεντίκι

Το 9ο Cycle Trail Run πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη με εκκίνηση πάνω από τη γέφυρα της Περραιβού στην Άνω Τούμπα και με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να αναδεικνύεται 2ος στη γενική κατάταξη των 4 χιλιομέτρων με 21:38. Στα 11χλμ η Λίνα Παπακυριαζή ήταν 43η με χρόνο 2 ώρες 05:04.

2ος στη γενική κατάταξη των 4 χιλιομέτρων στην Τούμπα ο Αμβρόσιος Δημητριάδης

Διακρίσεις υπήρξαν επίσης στους δύο αγώνες που έγιναν στις 11 του μήνα, με τον Βασίλη Κουσκουρίδα να εξασφαλίζει μάλιστα την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, καθώς αγωνιζόμενος με τον Άτλαντα στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα που έγινε στην Πηγή Τρικάλων, τερμάτισε στην 6η θέση στην κατηγορία Κ16 στα 3000 μέτρα με επίδοση 11.45. Έτσι πέρασε στον τελικό που θα γίνει στο ίδιο μέρος στις 25 Φεβρουαρίου.

835 δρομείς έδωσαν το παρών στο Ναύπλιο στον 22ο Δρόμο Αργολικού Κόλπου «Παναγιώτης Παπαβασιλείου» απόστασης 15,3χλμ. Ο Χαράλαμπος Ταγάρας με χρόνο 1 ώρα 17:02, τερμάτισε στην 236η θέση.