«Έσπασε» το αήττητο του Αλμυρού στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Το σερί των θετικών αποτελεσμάτων πήρε τέλος για τον ΓΣ Αλμυρού στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, αφού το σύνολο του Παναγιώτη Νάνη γνώρισε σήμερα την ήττα και μάλιστα εντός έδρας από την ομάδα του Αιολικού με σκορ 60-69.

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά και η μεγάλη αστοχία των παικτών του Παναγιώτη Νάνη (μόλις 8/40 τρίποντα) στέρησε το ροζ φύλλο αγώνα από τον πρωτοπόρο στη βαθμολογία της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ο Αιολικός ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο ημίχρονο και στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ κέρδισε το τελευταίο δεκάλεπτο με 11-17 και έφτασε στη σπουδαία επικράτηση με πρώτο σκόρερ τον Σαμαρά, που σημείωσε 22 πόντους με έξι τρίποντα, ενώ Κοντοστάθης και Παπούλιας έβαλαν 16 και 15 αντίστοιχα για τους γηπεδούχους.

Την ήττα του Αλμυρού ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε η Νίκαια 2012, που ηττήθηκε από τον Ίωνα στον Βόλο, την ώρα που η Αγριά πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον Φοίβο Γιάννουλης.

Τα σημερινά αποτελέσματα στην 11η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ:
Αγριά-Φοίβος 66-52
Ελευθεριακός-ΓΣ Βόλου 51-71
Ίωνας-Νίκαια 2012 62-56
ΓΣ Αλμυρού-Αιολικός 60-69
Σπάρτακος-Κεραυνός 61-43

Για την ολοκλήρωση της αγωνιστικής απομένει ο αυριανός αγώνας ανάμεσα σε ΑΕΒ Διμηνίου και Αστέρα Λάρισας.