Φυσιολογική ήττα για τη Νίκη, 106-82 από το Ανατόλια

Η Νίκη Βόλου, χωρίς τον Σάκη Κουτίνα στη σύνθεσή της, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της μαθηματικά πρωταθλήτριας ομάδας του Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη, η οποία επικράτησε των κυανολεύκων με 106-82.

Η ομάδα των Σπύρου Στρατίκη και Παναγιώτη Νάνη ήταν ανταγωνιστική για μόλις μία περίοδο, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 21-18 υπέρ των γηπεδούχων. Από ‘κει και πέρα, διαδραματίστηκε ένα παιχνίδι, στο οποίο οι άμυνες εκατέρωθεν ήρθαν σε δεύτερη μοίρα, με το σκορ να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα από πολύ νωρίς, γεγονός που ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι χωρίς και την οποιαδήποτε βαθμολογική πίεση, ήταν αρκετά εύστοχη. Στο 20′ το σκορ ήταν 54-39 υπέρ του Ανατόλια, στα μισά της τρίτης περιόδου η Νίκη κατάφερε να μειώσει ξανά στους δέκα πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου μέχρι το 30’ (81-60), μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο, σε τυπική διαδικασία.

Τελικώς, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με το Ανατόλια να κερδίζει με 24 πόντους διαφορά (106-82), με τη Νίκη να παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και να αναζητά μόνο νίκες στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, αν επιθυμεί να σώσει την παρτίδα της παραμονής.

Διασωθείς για τους ηττημένους ο αρχηγός, Παναγιώτης Τσώλης, με 24 πόντους, προσπάθησαν αρκετά και οι Τασιούδης (15π.) και Φρουσκλιάς (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 54-39, 81-60, 106-82

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 6 (1), Στεφανίδης 12 (1), Αμπατζάς 18 (2), Γαλανίδης 18 (4), Κωνσταντινίδης 4, Ξενιτίδης 4, Κιγμέτογλου 10, Μπρόζος 12 (1), Καραποστόλου 22 (2)

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 15 (2), Διγενής, Βερτζάγιας 2, Τασιούδης 15, Τσαβές 2, Γιωτόπουλος 2, Τσώλης 24 (2), Τάσσος 5, Φρουσκλιάς 10 (2), Αναγνωστόπουλος 7 (1)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής του βόρειου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών:

Χαλκηδόνα/Προποντίς-Φαίακας Κέρκυρας 79-65
Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι 74-64
Γέφυρα-Αγρίνιο 73-57
Ίκαροι Σερρών-Φίλιππος Βέροιας 85-62
Ελευθερούπολη-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 43-41
Ανατόλια-Νίκη Βόλου 106-82
Ερμής Λαγκαδά-Μακεδονικός 115-66