Ήττα για τις Γυναίκες της Ανόρθωσης, 52-62 από την ΑΕ Πυλαίας

Στην 4η αγωνιστική της Α2 Εθνικής

Η ΑΕ Πυλαίας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών της Ανόρθωσης Βόλου, το μεσημέρι τη Κυριακής στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, καθώς οι Βολιώτισσες γνώρισαν την ήττα (την πρώτη τους στο φετινό πρωτάθλημα) 52-62, προσπαθώντας να κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς από το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση κρατήθηκε κοντά στο σκορ, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες άρχισαν να παίρνουν κεφάλι, διατηρώντας μία διαφορά από 8-12 πόντους. Αυτό ήταν και το μοτίβο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την ΑΕ Πυλαίας να είναι αυτή που τελικά κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Πάντως υπάρχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία, που έδωσε πολλές τεχνικές ποινές στη βολιώτικη ομάδα και έπαιξε ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 24-32, 37-50, 52-62

Ανόρθωση (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 5, Σουλτάνη 8, Ταντουρόφσκα 11(3), Ζήτη 16(1), Σαρακατσάνη, Τσιμπίδη 2, Μαγκλάρα 7, Αγαγιώτου, Μίχαλου 3(1), Μιχαηλίδου.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 4, Λογδανίδου 8, Ιγγλέζου 2, Βαντσιούρη 2, Κωστανάκη 20(5), Σπανίδου 1, Καρβουνιάδου 7, Τσουμπερλή 7, Μαδαλιανίδου, Διαμαντοπούλου 11, Τσούπα.