Ηττήθηκε με 66-77 από τον Α.Ο. Τρίκαλα ο Γ.Σ. Αλμυρού στο Κύπελλο ΕΣΚΑΘ

Δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη

Δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ. Αλμυρού στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ στο κλειστό του Παλαμά, αφού ηττήθηκε με 66-77 από τον Α.Ο. Τρίκαλα, ο οποίος θα αντιμετωπίσει στον κυριακάτικο τελικό τους Γόμφους (κέρδισαν τις Σοφάδες με 57-76). Το σύνολο του Παναγιώτη Νάνη ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, πλησίασε στο μείον πέντε στην τέταρτη περίοδο, αλλά κάποιες αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις, κάποιες λανθασμένες επιλογές, αλλά και η κλάση των έμπειρων Φούντα και Γκαντιά επέτρεψαν στους Τρικαλινούς να ξαναξεφύγουν και να κερδίσουν τελικά με +11.

Ο Α.Ο. Τρίκαλα ήταν μπροστά με μικρές διαφορές στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε και με έξι (9-15), ενώ το σκορ στο τέλος του ήταν το 9-15. Στη δεύτερη περίοδο, κατά την οποία είχαμε καταιγισμό τριών πόντων εκατέρωθεν, ο Αλμυρός ακολουθούσε τον αντίπαλό του, πλησιάζοντας στους τρεις (28-31 και 30-33), αλλά μετά από τάιμ άουτ στα 4.36’ πριν το ημίχρονο δέχθηκε πέντε πολύ γρήγορους αναπάντητους πόντους κι έτσι η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη έμεινε πίσω με οκτώ (30-38). Το +8 για τον Α.Ο.Τ. και στο 38’ (34-42), με τον Θέο να είναι άστοχος σε βολές στο 1.22’ και να μην μπορεί να μειώσει, για να λήξει το πρώτο μέρος με τους Τρικαλινούς να παίρνουν διψήφια διαφορά με 34-45 (+11), με τους Γκαντιά και Λεπενιώτη να κάνουν τη μεγάλη ζημιά στους Αλμυριώτες επιθετικά.

Στα 8.45’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου ο Γκαντιάς έδωσε για πρώτη φορά στο ματς  πλεονέκτημα 13 πόντων στην ομάδα του (34-47), ενώ τα Τρίκαλα στη συνέχεια πήγαν και στο +15 (37-52, 39-54). Ο Γ.Σ. Αλμυρού έπαιξε καλύτερη άμυνα στη συνέχεια και στο 1.58’ έριξε μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (-9) με γκολ-φάουλ του Γιωτόπουλου, ο οποίος έχασε τη βολή (45-54).

Στο 1.38’ δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ υπέρ του Γκαντιά σε παγίδα που του έκαναν Κοντοστάθης και Θέος και ο ψηλός των Τρικάλων είπε «ευχαριστώ» στο δώρο των διαιτητών και με δύο βολές έκανε το 45-56. Μετά το 47-56 με βολές του Παπούλια, ο Φούντας με το τέταρτο τρίποντό του στο παιχνίδι έγραψε το 47-59, ενώ το ταμπλό στο 30’ έγραφε 49-59.

Ο Γυμναστικός δεν παράτησε ποτέ το ματς και στα 6.40’ έφτασε στο 55-61 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Βαλαμούτη στο 58-63. Ο Αλμυρός ανάγκασε σε λάθος τον Α.Ο. Τρίκαλα, αλλά έκανε και ο Γιωτόπουλος βήματα στην επίθεση. Σε ένα κρίσιμο σημείο ο Φούντας με τον 23ο του πόντο με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 έγραψε το 58-66. Στα 3.34’ ο Α.Ο.Τ. έκανε το 60-69 και ο Αλμυρός με τον Παπούλια το 62-69. Στα 2.03’ με δύσκολο λέι απ σημείωσε το 64-71, ενώ στο 1.12’ ο Γιωτόπουλος ζήτησε φάουλ σε νέο λέι απ, οι διαιτητές το αρνήθηκαν, ο Α.Ο. Τρίκαλα έβγαλε αιφνιδιασμό και ο Απέργης είχε εύκολο έργο για το 64-73. Ο Μαμούρας έχασε δύο βολές στο 39’ και εξανεμίστηκαν οι ελπίδες του Αλμυρού για κάτι καλό στο ματς, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 66-77 εις βάρος της ομάδας του Παναγιώτη Νάνη.

Ο Γκαντιάς για τους νικητές και ο Παπούλιας για τους ηττημένους πέτυχαν από 27 πόντους έκαστος. 19 και 16 πόντους αντίστοιχα είχαν Φούντας και Λεπενιώτης και από κει και πέρα για τον Γ.Σ.Α. 12 έβαλε ο Γιωτόπουλος, 8 ο Κοντοστάθης και 6  ο Τσαβές.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 34-45, 49-59, 66-77