Με συμμετοχή του Βολιώτη Βαϊόπουλου, ήττα για την Εθνική Κωφών στο Ευρωπαϊκό

Πρεμιέρα με το αριστερό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που άρχισε χθες Παρασκευή (21/6) στη Μάλαγα της Ισπανίας, για την Εθνική Ανδρών μπάσκετ Κωφών, μέλος της οποίας είναι και ο Βαϊόπουλος του Αιολικού Βόλου.

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουκρανία με 66-64 για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου. Οι Ουκρανοί με το σκορ στο 64-64 είχαν 7’’ για επίθεση και κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ήταν ένα παιχνίδι που φάνηκε να το… έχει η «γαλανόλευκη» ομάδα από την αρχή, αλλά χάθηκε τελικά στα τελευταία δευτερόλεπτα και στις λεπτομέρειες.

Από την αρχή του αγώνα η Εθνική είχε το προβάδισμα, για να φθάσει και στα μέσα της 1ης περιόδου και τους 11 πόντους (17-6) με τους Ουκρανούς να κατεβάζουν σε μονοψήφια τη διαφορά στο τέλος της (21-13). Στη 2η περίοδο οι Ουκρανοί «ροκάνισαν» τη διαφορά, αν και η Ελλάδα έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (36-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν «κενά» διαστήματα για την Εθνική, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ουκρανοί που πήραν για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (39-36, 7.47’’), αλλά οι παίκτες του Γεραγωτέλλη βρήκαν «απάντηση» και με σουτ τριών πόντων «έκλεισαν» και την 3η περίοδο προηγούμενοι μ’ έναν πόντο 51-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουκρανοί μπήκαν φουριόζοι πέτυχαν απανωτά καλάθια (52-51, 54-51) και πήραν μια μικρή διαφορά, αλλά και πάλι η Εθνική μας βρήκε λύσεις και ανέκτησε το προβάδισμα (61-58, 63-62), ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι Ουκρανοί πέτυχαν καλάθι με την εθνική μας να κερδίζει φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Πεταλάς ευστόχησε στη μία βολή και το παιχνίδι πήγε στο 64-64, με τους Ουκρανούς να πετυχαίνουν τελικά το νικητήριο καλάθι στο 0.01’’ και να μπαίνουν εκείνοι με το δεξί στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 31-36, 50-51, 66-64

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Δεληγεώργης 20,   Βαβάτσικος 16, Πεταλας 11, Τσαγκαρούλης 4, Κοσκινάς 3, Ερηνακης 3, Μίλιος 3, Ντικούδης 3, Βαϊόπουλος 1, Γκανατσάς, Γλυνης, Κωνσταντάρας.

Το επόμενο παιχνίδι των ανδρών είναι στις 15:30, την Κυριακή (23/6) με αντίπαλο το Ισραήλ.