Νίκη μόνο για τον Ολυμπιακό Βόλου, πάλεψε στα Τρίκαλα ο ΑΟ Σκοπέλου

Για τη 14η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Βόλεϊ Γυναικών

Με τη 14η αγωνιστική συνεχίστηκε η δράση στη Β’ Εθνική Βόλεϊ Γυναικών, με τον Ολυμπιακό Βόλου να είναι η μοναδική ομάδα της Μαγνησίας που πήρε τη νίκη, ενώ ο ΑΟ Σκοπέλου έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό…

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στα Τρίκαλα, με ανατροπή στην ανατροπή ανάμεσα σε Ασκληπιό και ΑΟ Σκοπέλου. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-1 με 22-25, αλλά στη συνέχεια οι Τρικαλινές πέρασαν μπροστά με 2-1 (25-22 και 25-12), όμως οι παίκτριες της Σκοπέλου ήταν καταιγιστικές στο 4Ο σετ επικρατώντας 25-9. Από την άλλη, δεν άντεξαν στο τάι μπρέικ, για να ηττηθούν 15-10 και τελικά 3-2 σετ.

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός Βόλου στην έδρα του Φοίβου 2002, επικρατώντας 3-0 σετ, παίρνοντας άνετα τα δύο πρώτα (5-25 και 12-25) για να κλείσει το παιχνίδι με 21-25 στο τρίτο και τελευταίο μέρος.

Την ίδια στιγμή ο ΓΣ Βόλου πάλεψε απέναντι στην ΑΕΛ στη Λάρισα, αλλά αρκέστηκε στο βαθμό μετά το 3-2 σετ με το οποίο έληξε το παιχνίδι. Aρχικά έχασε το πρώτο σετ 25-13, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 με 17-25. Οι Βολιώτισσες βρέθηκαν και πάλι πίσω 2-1 μετά το 25-18 του τρίτου σετ, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 18-25 σε 2-2. Τελικά στο τάι μπρέικ δεν άντεξαν, ηττώμενες 15-8 και 3-2 σετ.

Από την άλλη, η Νίκη Βόλου δεν πήρε ούτε τον βαθμό στην έδρα του Σπάρτακου από τον οποίο ηττήθηκε 3-0 σετ, ενώ ο ΓΣ Αλμυρού δεν έδειξε καλό πρόσωπο στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον ισχυρό Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό (5-25 και 8-25), για να κλείσει και το τρίτο σετ με ήττα αλλά με καλύτερη εμφάνιση (18-25).

Η βαθμολογία: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 37, Ασκληπιός 37, Ολυμπιακός Βόλου 26, Σπάρτακος Λάρισας 25, ΑΟ Σκοπέλου 22, ΑΕΛ 22, Νίκη Βόλου 15, Φοίβος Γιάννουλης 10, ΓΣ Βόλου 10, ΓΣ Αλμυρού 0.