Πέρασε από το ΕΑΚ η Νίκη, 80-93 στο βολιώτικο ντέρμπι

«Πλήρωσε» την αστοχία του ο Ολυμπιακός Βόλου

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, με ταχύτητα και αρκετούς πόντους, η Νίκη Βόλου πήρε στο κλειστό του ΕΑΚ το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον συμπολίτη της και γηπεδούχου στο παιχνίδι Ολυμπιακό Βόλου, χάρη στο τελικό 80-93, και μπροστά σε αρκετό κόσμο.

Ο Κουτίνας για μία ακόμη φορά έκανε τη διαφορά στην επίθεση για τη Νίκη Βόλου με 32 πόντους, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού Βόλου ο Νίκολης με 23 και ο Ντίαθ με 22 ήταν οι πρώτοι σκόρερ. Στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο, ο Ολυμπιακός Βόλου εμφανίστηκε άστοχος με αργές επιστροφές στην επίθεση.

Ρεπορτάζ: Χρυσόστομος Τρίμμης

Πιο δυνατά η Νίκη για τη διαφορά

Με οκτώ συνεχόμενους πόντους (έξι του παπαδόπουλου και δύο του Σιπητάνου) η Νίκη απάντησε στα πρώτα λεπτά στο καλάθι του Γουάμπα, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός Βόλου ισοφάρισε σε 8-8, με τους Γουάμπα και Νίκολη ν’ αναλαμβάνουν δράση.

Στα μέσα του δεκαλέπτου πάντως η Νίκη έφτασε στο +7 (8-15) με τον Σιπητάνο να «τρέχει» και να δίνει γρήγορο ρυθμό στην ομάδα του, ενώ ο Παπαδόπουλος συνέχισε να κάνει ζημιά στον Ολυμπιακό Βόλου. Το αρνητικό για τη Νίκη είναι ότι ο Κουτίνας χρεώθηκε με δύο φάουλ νωρίς, ενώ για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Ντίαθ έδειχνε ορεξάτος και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Η Νίκη έφτασε στο +10 (14-24) με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βρεττά, 1’45’’ πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και το τρίποντο του Παπαδόπουλου διαμόρφωσε στη συνέχεια το 16-27 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Αλλαγή δεδομένων και ανάσες

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εκδηλώνουν γρήγορες επιθέσεις και τη Νίκη να είναι στο +9 (24-33 7’28΄΄ πριν το ημίχρονο) με τον Νίκολη να μειώνει στη συνέχεια σε 29-33, κρατώντας «ζεστό» τον Ολυμπιακό Βόλου με ένα μίνι σερί 4-0.

Ντίαθ και Βρεττάς σκόραραν εκατέρωθεν στη συνέχεια και με καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Κουτίνας έκανε το σκορ 31-39, 4’40’’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η τεχνική ποινή στον Τσεσμετζίδη και το αντιαθλητικό φάουλ στον Σπηλιόπουλο στη συνέχεια έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό Βόλου με βολές των Νίκολη και Γουάμπα να γίνει το σκορ 36-41, ενώ και πάλι με βολή ο Νίκολης μείωσε σε 37-41, 2’32’’πριν τη διακοπή.

Με τον Γουάμπα ο Ολυμπιακός Βόλου μείωσε στο καλάθι 39-41,ενώ ο Κουτίνας με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε ανάσα στη Νίκη (39-45), ενώ απέμενε περίπου ένα λεπτό. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς στο τέλος ο Στεφόπουλος δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε σουτ τριών πόντων.

Άστοχος και αργός στην άμυνα ο Ολυμπιακός Βόλου

Αν και ο Ολυμπιακός Βόλου δεν έδειχνε διατεθειμένος να παραδώσει τα όπλα, ήρθε ο Βερτζάγιας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τέσσερις πόντους και ο Κουτίνας με ένα καλάθι για να δώσει περισσότερες λύσεις και

πολλά λάθη των γηπεδούχων και οι αιφνιδιασμοί από πλευράς Νίκης άνοιξαν την ψαλίδα ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους, με τον Κουτίνα την ίδια στιγμή να βρίσκει στόχο τέσσερις φορές(!) για να κλείσει με συνοπτικές διαδικασίες το τρίτο δεκάλεπτο με 58-78!

Νίκη με +13 για τους φιλοξενούμενους

Ήταν χαρακτηριστική η αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού Βόλου να βρει στόχο στις προσπάθειες που έχει κάνει, αστοχώντας κάμποσες φορές κάτω από το καλάθι, και κλήθηκαν να κάνουν κάτι πολύ περισσότερο για να ελπίζουν στην τελευταία περίοδο.

Ο Νίκολης προσπάθησε από πλευράς Ολυμπιακού Βόλου και με προσωπικούς πόντους του μείωσε τη διαφορά κάπως, ενώ η χαλάρωση της Νίκης και στις δύο πλευρές έφερε τους γηπέδούχους να μειώνουν στους 13 πόντους (73-86), 3’20’’ πριν τη λήξη του αγώνα με καλάθι του Κώστα Μπουντούρη, για να απαντήσει στη συνέχεια ο Βερτζάγιας (73-88), ενώ άνοιξε ξανά την ψαλίδα οΒρεττάς  με τρίποντο  στη συνέχεια.

Όσο και αν προσπάθησε ο Νίκολης στη συνέχεια δεν άλλαζε ο ρους του αγώνα. Έτσι, στο τέλος το 80-93 κρίνεται φυσιολογικό, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδεύουν στους οπαδούς τους και το παιχνίδι να κλείνει ήρεμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 39-45, 58-78, 80-93

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Γιάκας, Νίκολης 23 (2), Μπουντούρης Κ. 8, Στεφόπουλος 3 (1), Γιαννίκος, Γουάμπα 18, Παρασχάκης, Δημητρόπουλος, Μπουντούρης Σ. 2, Νταραντάνας 4, Ντίαθ 22 (1).

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς  16 (2), Κωστούλας 4, Βερτζάγιας 10, Σιπητάνος  13 (1), Κουτίνας 32 (3), Παπαδόπουλος 14, Ζησόπουλος, Δελεντζές, Σπανόπουλος, Σπηλιόπουλος, Εντό 2, Τσεσμετζίδης 2.