Πέρασε με 1-2 από τη Λαμία ο ΝΠΣ Βόλος

Την ώρα που οι παίκτες στους πάγκος έδιναν μάχη με τα… κουνούπια που κυριαρχούσαν στο ΔΑΚ Λαμίας, η τοπική ομάδα και ο ΝΠΣ Βόλος αγωνίζονταν για την τρίτη αγωνιστική της Super League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 1-2, χάρη στα δύο τέρματα που σημείωσε ο Τάσος Δουβίκα

Το σκορ για τον ΝΠΣ Βόλος άνοιξε στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από τραγικό λάθος από τον Αντέτζο η μπάλα έφτασε στον Δουβίκα που με ωραίο διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 32ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Τέκιο ανέτρεψε τον Βασιλόγιαννη. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος ωστόσο εξέτασε τη φάση στο VAR και τελικά αν και αρχικά υπέδειξε πέναλτι, στη συνέχεια αναθεώρησε για να δείξει φάουλ εκτός περιοχής.

Το πέναλτι υπέρ της Λαμίας δόθηκε στο 45’, σε χέρι του Κολόμπο, με τον Μπιανκόνι να το εκτελεί και τον Γκαραβέλη ν’ αποκρούει. Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’, ο Μπιανκόνο πέτυχε το τέρμα, καθώς ο Χατζηστραβός κέρδισε τις κόντρες για να πασάρει στον Βραζιλιάνο και αυτός με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

Όμως στο 64’, ο Μαρτίνες μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, γγύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί βρισκόταν ο Δουβίκας που νίκησε τον Αντέτζο και έβαλε και πάλι μπροστά με 2-1 την ομάδα του, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέγιο, Βύντρα (45’ λ.τ. Τζανετόπουλος), Παλαβαντισβίλι (65’ Βασιλακάκης), Μπεχαράνο (75’ Μπουλούλης), Χατζηστραβός (75’ Αραμπούλι), Καραμάνος, Βασιλόγιαννης (46’ Ντέλετιτς), Μπιανκόνι

ΝΠΣ Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο (55’ Γκουαροτσένα), Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσες (23’ λ.τ. Δημόπουλος), Τσοκάνης, Ριένστρα, Περέα (81’ Κιάκος), Δουβίκας, Μπαριέντος (55΄΄Ντεντάκης), Μαρτίνες