Πήρε αυτό που ήθελε με δυο γρήγορα γκολ η Νίκη

Ο Κρητικός πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο γήπεδο της Χαλάστρας
Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 0-2 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα

Πήρε αυτό που ήθελε, «χτυπώντας» με δύο γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο η Νίκη, επικρατώντας με 0-2 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα και κατακτώντας το πέμπτο διπλό στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Σκόρερ ήταν ο Κρητικός στο 3’ και ο Λίταινας στο 8’, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν έτσι στους 24 βαθμούς σε 14 ματς.

Η Νίκη από την αρχή πίεσε πολύ ψηλά και μπήκε με διάθεση να βάλει γρήγορα το γκολ και το κατάφερε δυο φορές μέχρι το 8’, έχοντας προβάδισμα 0-2 με το «καλησπέρα». Ο αέρας ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης και στο πρώτο μέρος ευνοούσε τη Νίκη, ωστόσο, όπως είναι εύλογο, το αντίθετο συνέβη στο δεύτερο 45λεπτο.

Αυτό βοήθησε τον Καμπανιακό να γίνει περισσότερο επιθετικός, με τον Γκαραβέλη, όποτε χρειάστηκε, να λέει «όχι» στους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να μειώσουν και να μπουν στον αγώνα.

Ουσιαστικά στο τελευταίο 20λεπτο συν τις εξάλεπτες καθυστερήσεις ο Καμπανιακός είχε κάποιες ακίνδυνες τελικές προσπάθειες και η Νίκη, αφού μέχρι το 69’ κινδύνεψε τρεις φορές, κατάφερε να κρατήσει εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα, παίζοντας με τρεις κεντρικούς αμυντικούς με την είσοδο από το 73’ του Γιαννίτση, ο οποίος έκανε ντεμπούτο, όπως και ο νεαρός Μπαλλάς στο 88’.

Σε αδρές γραμμές, η Νίκη, έχοντας τον αέρα με το μέρος της στο πρώτο 45λεπτο, ήταν πολύ πιεστική, έβαλε δυο γρήγορα τέρματα και από κει και πέρα και ειδικά στο δεύτερο μισό έκανε σωστή διαχείριση, αφού δεν μπορούσε να παίξει ποδόσφαιρο με τον αέρα εναντίον της.

Το φιλμ του αγώνα

3’ ΓΚΟΛ 0-1 ιδανικά ξεκίνησε το ματς για τη Νίκη, καθώς ο Κρητικός με αριστερό σουτ που πήγε πρώτα στο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με συνέπεια η Νίκη να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η φάση ξεκινά με αλλαγή του παιχνιδιού από τον Κυριακίδη στον σκόρερ, με τον αριστερό εξτρέμ της Νίκης να μπαίνει στην περιοχή και να εκτελεί, με την μπάλα μάλιστα μετά την πρόσκρουσή της στη ρίζα του αριστερού δοκαριού να πηγαίνει στην απέναντι δεξιά γωνία

8’ ΓΚΟΛ 0-2 και δεύτερο «χτύπημα» για τη Νίκη με τον Λίταινα να κάνει σουτ από θέση μέσα αριστερά της περιοχής με το δεξί στην απέναντι γωνία και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους κυανόλευκους. Την ασίστ χρεώνεται ο Γαβριηλίδης που πάσαρε στον σκόρερ με το κεφάλι και τον έβγαλε στην πλάτη της άμυνας

15’ ο Μανιός μετά τη σέντρα του Μπούση έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε ελαφρώς και χωρίς δύναμη κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη που δεν ανησύχησε

45’+1’ σημαντική ευκαιρία για τη Νίκη, όταν ο Αναστασίου με την … τρίτη προσπάθεια, αφού την μπάλα την έπαιρνε ο αέρας, εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα τελικά έφτασε στον Ριμπέιρο, που από καλή θέση σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Βοσκόπουλου

51’ αξιόλογο σουτ του Καθαρίου πέρασε εκτός εστίας

52’ μετά από ελεύθερο του Γκαραβέλη, η μπάλα δεν έφτασε λόγω του αέρα ούτε στο ημικύκλιο του κέντρου και βοήθησε τους γηπεδούχους να βγάλουν επίθεση, που κατέληξε με επικίνδυνο σουτ εντός περιοχής του Καθαρίου, που πέρασε κοντά από το δεξί δοκάρι άουτ

55’ πολύ άουτ η κεφαλιά του Λαγωνίδη στο πίσω δοκάρι μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά

62’ έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου της Νίκης για το γεγονός ότι ανακόπηκε με οφσάιντ ο Ριμπέιρο, που είχε φύγει ολομόναχος προς την εστία του Κασαπίδη

65’ νέες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Νίκης για οφσάιντ εις βάρος του Ναά, που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας από θέση μέσα αριστερά

68’ φάουλ του Μπούση, ο Γκαραβέλης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Γαρύφαλλος απ΄τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

69’ κοντινή κεφαλιά του Γαρύφαλου, δύσκολα απομάκρυνε ο Γκαραβέλης λόγω και του αέρα

72’ εκτός φάσης χτύπημα, ίσως και κατά λάθος, στο πρόσωπο του Κυριακίδη, που σηκώθηκε μετά από λίγο

94’ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Γαρύφαλλου

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης  (66’ Πολύζος), Μανιός, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός (38’ λ.τρ. Βοσκόπουλος), Τότσκα (66’ Μυστακίδης-λ. τρ. 79’ Φ. Φροσύνης)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας (53’ Πολίτης), Κρητικός (46’ Κρητικός), Ριμπέιρο (88’ Μπαλλάς), Τζιώρας (73’ Γιαννίτσης).