Σε Ημιμαραθώνιο Βόλου, Σέρρες, Τσαριτσάνη και Βενετία ο Κένταυρος Βόλου

Στην παρουσία των αθλητών του στον Ημιμαραθώνιο Βόλου, αλλά και στους πιο πρόσφατους αγώνες δρόμου σε Ελλάδα και εξωτερικό αναφέρεται ο Κένταυρος Βόλου σε δελτίο Τύπου που εξέδωσε.

Αναλυτικά: “Με μια μεγάλη ομάδα και με τον Γιώργο Παρίσση να δίνει για άλλη μια φορά μαθήματα ζωής,  έτρεξε ο Κένταυρος στον ημιμαραθώνιο του Βόλου. Ο Γιώργος παρά το τεράστιο πρόβλημα όρασης που αντιμετωπίζει, αγαπάει το τρέξιμο και τον αθλητισμό, συμμετέχει  σε αγώνες  ξεπερνώντας κάθε εμπόδιο και τερματίζει  με αστείρευτο ενθουσιασμό. Πολύτιμος συνοδός του ήταν  ο Γιώργος Ζαφειρίου, που τον καθοδηγούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιμαραθωνίου, καθώς ήταν δεμένοι στο χέρι με ένα σχοινάκι και ολοκλήρωσαν τα 21χλμ. του  αγώνα  με χρόνο 2:02:53!

Οι δρομείς Παρίσσης και Ζαφειρίου

Ο Δημήτρης Φράγκος, εξαιρετικός για άλλη μια φορά, κατέκτησε  στην 1η θέση κατηγορίας και ήταν 6ος στη γενική κατάταξη  ημιμαραθωνίου με χρόνο 1:20:19.

Η Σμαράγδα Δαλαμαγκίδου κατέκτησε τη 2η θέση κατηγορίας στον ημιμαραθώνιο με χρόνο 1:50:48.

Η Δήμητρα Γιαταγάνα κατέκτησε την 3η θέση γενικής στις γυναίκες στον αγώνα των 5χλμ με χρόνο 22:01 όπως επίσης και ο Δημήτρης Μιαρίτης, που τερμάτισε στην 3η θέση  γενικής στους άντρες στα 5χλμ. με χρόνο 18:59.

Ο Κώστας Κυριαζής ήταν 1ος κατηγορίας στα 5χλμ. με χρόνο 21:11.

ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΜΠΑΤΗ-ΠΕΡΕΝΤΙΔΗ 50:44

Ο Άγγελος Φλέτσιος-Έξαρχος έτρεξε στον παιδικό αγώνα.

Σε Ελλάδα και εξωτερικό

Παράλληλα δρομείς του συλλόγου συμμετείχαν σε αγώνες που έγιναν το Σαββατοκύριακο σε Ελλάδα και εξωτερικό, με τον Χρήστο Τσέλιο να κάνει σπουδαία εμφάνιση στον αγώνα υπεραπόστασης “SERRES CIRCUIT RUN” στο αυτοκινητοδρόμιο Σερρών, όπου κάλυψε 60,14χλμ. σε έξι ώρες!

Η Νάνσυ Παλάσκα τερμάτισε 2η κατηγορίας στα 21χλμ. του “3ος Μυρμιδόνων Άθλος” στα Φάρσαλα με χρόνο 2:58 και στο “Koukouli trail” στην Τσαριτσάνη έτρεξε 32χλμ. +1.455 μ. και στην ίδια απόσταση του αγώνα τερμάτισε  ο Νίκος Πορταρίτης.

Ο Γιώργος Πετικόπουλος έτρεξε το Σάββατο  στη Βενετία, στο 8ο Venice Night Trail, απόστασης 16 χλμ. σε μια πολύ όμορφη  διαδρομή που περνάει από 51 γέφυρες ανάμεσα στα κανάλια της πόλης.

Ο Κένταυρος Βόλου συγχαίρει όλους τους δρομείς για τις συμμετοχές και τις διακρίσεις τους”.