Σε υπεραποστάσεις και πολλούς αγώνες εντός Ελλάδος ο ΣΔΥΒ

Νικητής στον αγλωνα No Finish Line Athens 225,2χλμ ήταν ο Γιάννης Πανταζής του ΣΔΥΒ

Ο ΣΔΥ Βόλου έδωσε δυναμικό παρών στον αγώνα «12o Skiathos Trail Run 2024 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη» για 12η χρονιά, με 19 δρομείς του και με τρεις εθελοντές. Μάλιστα θέση στο βάθρο ανάμεσα στους δρομείς από άλλες χώρες, εξασφάλισαν ο Γιώργος Κασιάρας, πρώτος Έλληνας και τρίτος συνολικά στα 24χλμ, και ο Χρήστος Βαλιάντζας, 3ος στα 10χλμ και 2ος Έλληνας. Τέταρτη στα 10χλμ συνολικά και πρώτη από την Ελλάδα ήταν στα 10χλμ η Τόνια Τσιρογιάννη, ενώ 7η στα 24χλμ και 3η από την Ελλάδα ήταν η Βίκυ Ρούση.

57 Γιάννης Βαλιάντζας 1:41:13
Εθελοντές από τον ΣΔΥΒ ήταν οι Γιάννης Ζήκος (διοργάνωση, σήμανση), Λένα Ταμπούρη (σταθμός Μονή Ευαγγελίστριας), Κώστας Παλάντζας.
Ο ΣΔΥ Βόλου ευχαριστεί τους διοργανωτές για την άριστη συνεργασία που είχαν και φέτος για 12η φορά, τους συντελεστές, τους εθελοντές, τους φορείς, τον Δήμο και την Περιφέρεια, επίσης τους κατοίκους της Σκιάθου για την υποδοχή. Συγχαίρει όλους για τον όμορφο από κάθε άποψη αγώνα που προσφέρουν και ανανεώνει το ραντεβού για τις 18 Μαΐου 2025.
Την απευθείας πρόκριση στο Σπάρταθλο από το 2025 εξασφάλισε ο ήδη Σπαρταθλητής, δρομέας-μέλος του ΣΔΥ Βόλου Γιάννης Πανταζής. Αγωνιζόμενος στον αγώνα 24 ωρών του No Finish Line Athens στις 18-19 Μαΐου, αναδείχθηκε νικητής με 225,2 χιλιόμετρα, τα οποία αποτελούν νέο ρεκόρ διοργάνωσης. Μάλιστα κατέγραψε τα 225χλμ, που είναι το όριο της απευθείας πρόκρισης για το Σπάρταθλο, σε 22 ώρες και 46 λεπτά. Το προηγούμενο ρεκόρ διοργάνωσης ήταν 201χλμ. Ο αγώνας έγινε εξωτερικά του ΟΑΚΑ για την ενίσχυση του «Μαζί για το Παιδί» και ο Γιάννης Πανταζής έτρεξε μόλις ένα μήνα μετά από τον μαραθώνιο Θεσσαλονίκης, όπου είχε τερματίσει σε νέο ατομικό ρεκόρ 2:44:55.
Ο Μπάμπης Δοδοντζίδης τερμάτισε σε χρόνο 12:47:02 και στην 28η θέση τον 24ο Κλασικό Ευχίδειο Άθλο 107,5 χιλιομέτρων Πλαταιές-Δελφοί. Ήταν ένα άριστος αγώνας, ενόψει της πρώτης συμμετοχής του αθλητή στο Σπάρταθλο, που ακολουθεί στο τέλος του Σεπτεμβρίου. Στην ομάδα υποστήριξης ήταν o Κώστας Αγλαΐνης. Η εκκίνηση δόθηκε τα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο (18/5) και ο Κώστας Ξένος με τον Κώστα Νατσίνα ακολούθησαν με χρόνο 15:11:03, ενώ ο Στέλιος Μπούρας δεν τερμάτισε. Τον Διπλό Ευχίδειο Υπερ-Άθλο 215χλμ έτρεξε ο Κώστας Τσουράπας, χωρίς να τερματίσει.
Έξι αγώνες έγιναν το πρωί της Κυριακής (19/5). Στον 4ο Αγώνα Δρόμου Φαλανναίων, ο Κώστας Σκοτίδης ήταν ο μεγάλος νικητής στα 5 χιλιόμετρα πετυχαίνοντας και ρεκόρ διαδρομής 17:49. Ο Στέφανος Μουρογιάννης κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία στον Ημιμαραθώνιο με χρόνο 1:35:12, ενώ συνολικά ήταν 11ος. Ο Ανδρέας Τσάγκαρης ακολούθησε με 1:59:45, ο Ιακωβος Τζανίδης με 2:01:07, η Καλλίνα Μπούτζιου 2:18:15 και η Ευαγγελία Παπαχρήστου 2:19:29.
Με ατομικό ρεκόρ Ημιμαραθωνίου ο Λευτέρης Χουρδάκης έτρεξε με τον καλύτερο τρόπο στο 2ο Axios Running Festival, που έγινε στον Δήμο Χαλκηδόνος Θεσσαλονίκης. Ο χρόνος ήταν 1:27:42 και αναδείχθηκε 4ος στη γενική κατάταξη.
Το 3ο Godzilla Xanthi Trail έγινε στα βουνά της Ξάνθης. Στα 30 χιλιόμετρα έτρεξαν οι Αντώνης Νικολόπουλος (43ος με 4:54:15), Κωνσταντίνος Χαρντ (58ος με 5:06:55) μαζί με την Αφορδίτη Ροντογιάννη (τερμάτισε 5η στις γυναίκες και 1η στην κατηγορία) και Αλέξανδρος Τσιγάρας 126ος με 6:21:28. Τα 14 χιλιόμετρα σε 2:30:55 έτρεξε ο Ντίνος Πεταλωτής.
Run Deskati Kωνσταντίνεια 2024, ο αγώνας που έγινε την Κυριακή στη Δεσκάτη Γρεβενών, δύο ημέρες πριν τη γιορτή του πολιούχου της πόλης. 7ος στα 10 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Μιχάλης Άκερμαν με 1:01:06. Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη των 5χλμ με 21:33 πήρε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης. 14η με 38:07 ήταν η Χρυσούλα Σακαβάρα στα 5 χιλιόμετρα.
Στον 20ο Δρόμο Θυσίας Δήμου Ηρωικής Πόλης Νάουσας 6,5χλμ, ο Γιάννης Ζήσης με 29:12 πήρε την 11η θέση.
Στον 7ο Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων έτρεξε ο Νίκος Τουρβάς και τερμάτισε σε 2:03:54.
Συμμετοχή είχε ο σύλλογος και στους δύο απογευματινούς κυριακάτικους (19/5) αγώνες. Ο πρώτος αγώνας δρόμου για την παγκόσμια μέρα της μέλισσας “Beeday 2024” έγινε στη Λάρισα και ήταν απόστασης 5 χιλιομέτρων. Ο Απόστολος Κουτσουμπές με 21:17 κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη. 23ος με 27:21 ακολούθησε ο Χαράλαμπος Ταγάρας, 61ος με 32:42 ο Γιάννης Μυλωνάς και 35η στις γυναίκες η Ευμορφία Ντόβα με 38:16.
Ο 7ος Πλαστήριος Δρόμος 2024 έγινε στην Καρδίτσα και νικητής κάτω των 18 ετών και 8ος γενικής στα 5χλμ τερμάτισε ο Βασίλης Κουσκουρίδας με 21:03. Στη 2η θέση της κατηγορίας και 15ος συνολικά ακολούθησε ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 22:26. Με χρόνο 1:43:47 ο Θωμάς Μαλιαχόβας αναδείχθηκε 2ος στην κατηγορία και 10ος γενικής κατάταξης. Η Κλεοπάτρα Καρακώστα με 58:28 στα 10χλμ κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία, ενώ 2η ακολούθησε η Εύα Δάφνη με 58:53
Σε άλλες δράσεις: ο αγώνας Pourlia Trail στους Παλαιούς Πόρους Πιερίας στον Όλυμπο δεν έγινε επίσημα φέτος και αντικαταστάθηκε από ημιαγωνιστική προπόνηση στη διαδρομή των 28 χιλιομέτρων με 1.500μ υψομετρική. Σε αυτή συμμετείχαν ο Ζήνωνας Λουλούδης και ο Γιώργος Φασούλας.
Ένα μεγάλο εγχείρημα επιδίωξε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης μαζί με τον συναθλητή του Μανώλη Αρμουτάκη, το «11DAY PINDUS». Στόχος ήταν η διάσχιση της Πίνδου με 600 χιλιόμετρα μέσα σε 11 ημέρες, με αφετηρία από τα βουνά στις Πρέσπες και με στόχο τερματισμού τους Δελφούς. Σε κλασική πεζοπορία, η διαδρομή διασχίζεται σε 42 ημέρες/ετάπ. Μετά από τέσσερις ημέρες και αφού πέρασαν μεταξύ άλλων από το Νεστόριο Καστοριάς, τον Σμόλικα, Γράμμουστα, τη μοναδική αλπική λίμνη Γκιστόβα, την κορυφή Περήφανο, Κεράσοβο, Σαμαρίνα, Βωβούσα, το project σταμάτησε λόγω των καθημερινών κακών καιρικών συνθηκών και των ενοχλήσεων του Μανώλη Αρμουτάκη, που ήταν και ο εμπνευστής του «11DAY PINDUS».