Βαριά ήττα για τη Νίκη από τον Βίκο

Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Γυφτάκη
Έχασε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 45-76 από τους Γιαννιώτες

Απέναντι στην πιο δυνατή ομάδα του πρωταθλήματος, τον Βίκο Ιωαννίνων, που στον δεύτερο γύρο έχει αλλάξει άρδην προς το καλύτερο την αγωνιστική του εικόνα, η Νίκη δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική και έχασε με το ευρύ 45-76 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 2.

Αυτό ήταν το όγδοο σερί φύλλο αγώνα για τον Βίκο, που έκανε ό,τι ήθελε στο ματς, επιβάλλοντας πλήρως την κυριαρχία του.

Πολύ χαμηλό ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον πρώτο λόγο να τον έχουν οι άμυνες, όπως αποδεικνύει το 9-17 αυτού του διαστήματος.

Ο Βίκος προηγήθηκε με 0-2, η Νίκη έκανε ένα 5-0 με δίποντο του Κρίπτσι και τρίποντο του Κουτίνα στα 5.54’, αλλά το 5-2 στο επόμενο τρίλεπτο μετατράπηκε σε 6-12, για να πάρει γκολ-φάουλ στο 1.53’ μετά από φοβερό coast to coast ο Βλαχογιάννης, που έβαλε και τη βολή για το 9-12.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους με τρίποντο του Τάταρη και δίποντο του Χείλαρη (9-17), τη στιγμή που η Νίκη έκανε λάθη και ήταν άστοχη.

Η πρώτη διψήφια διαφορά ήρθε με λέι απ του Τσιλούλη (9-19) στην αρχή της 2ης περιόδου, με τον Βίκο σιγά-σιγά ν’ αρχίζει να ξεμακραίνει, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ 15-30 κατά τη διάρκεια της 2ης περιόδου, που έληξε με 15-36.

Η Νίκη έμεινε στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο για περίπου εννιά λεπτά συνολικά χωρίς πόντους, με συνέπεια ο Βίκος να προηγηθεί με 15-40, ενώ λίγο αργότερα με κάρφωμα Χείλαρη για πρώτη φορά οι Γιαννιώτες πήγαν στο +30 (17-47).

Μάλιστα, ξεπέρασαν τους 30 πόντους με λέι απ του Βολιώτη Μαυρογιάννη (17-49, +32) στον αιφνιδιασμό.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +28 (29-57), ενώ στο τέταρτο έφτασαν στο μέγιστο τη διαφορά, που ήταν το +35 (34-69) με τρίποντο στα 4.32’ πριν τη λήξη του Μόρα.

Από κει και πέρα το μόνο που ενδιέφερε, ήταν το τελικό σκορ, με το ταμπλό να γράφει στη λήξη το 45-76.

Δεκάλεπτα: 9-17, 15-36, 29-57, 45-76

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 4 (1), Σουκέρας 8, Βρέττας, Κωστούλας 11 (1), Κρίπτσι 3, Γυφτάκης 2, Βλαχογιάννης 10, Στύλας, Μισαηλίδης 5, Μπουντούρης, Σαββίδης 2.

Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 9, Τσιλούλης 4, Χείλαρης 18 (1), Τάταρης 10 (1), Ιβόσεφ 2, Παπαδάκης 5(1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Αναγνωστάκης 4 (1), Πάτρας 12, Μόρας 3 (1).