Αποτελέσματα και βαθμολογία στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ

Ο Γ.Σ. Αλμυρού  στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ μπορεί να ξεκίνησε μουδιασμένα απέναντι στον Σπάρτακο και να έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-19, αλλά στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού πρώτα μέχρι το ημίχρονο με επιμέρους σκορ 24-11 στη δεύτερη περίοδο ξέφυγε με δέκα, στην επανάληψη έκανε ό,τι ήθελε.

Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη σημείωσαν 51 πόντους και δέχθηκαν 28, με αποτέλεσμα να κερδίσουν τη λαρισινή ομάδα με 91-58. Οι 33 πόντοι διαφοράς αποδεικνύουν την ανωτερότητα των γηπεδούχων, που αποζημίωσαν τους φιλάθλους τους με πολύ ωραίο μπάσκετ, σημειώνοντας τη 17η νίκη σε 18 παιχνίδια.

Η δεύτερη Αγριά πέρασε από το κλειστό Νέας Ιωνίας με 59-69 απέναντι στον Αιολικό, ενώ ο Ίωνας δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της ΑΕΒ Διμηνίου με +27. Ο Γ.Σ. Βόλου υπέστη την 11η ήττα του και την 5η εκτός έδρας από τον Κεραυνό Λάρισας, ενώ σ’ ό,τι αφορά τον Ελευθεριακό συνέτριψε με 30 πόντους διαφορά τον ουραγό Αστέρα Λάρισας εκτός έδρας.