Εκανε μεγαλειώδες come back, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες η Νίκη

Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Κουτίνα
Με 58-62 από τους Σοφάδες στο κλειστό της Νέας Ιωνίας

Την 11η ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Νίκη για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1. Οι κυανόλευκοι έχασαν σε αγώνα θρίλερ με 58-62 από τους Σοφάδες, οι οποίοι έφτασαν στην κατάκτηση του όγδοου ροζ φύλλου αγώνα.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη, ενώ έχανε στο 32’ με 15 πόντους, έκανε ένα μεγαλειώδες come back και μείωσε στους δύο στο 1.26’, αλλά στην κρίσιμη προτελευταία της επίθεση κι ενώ είχε γλιτώσει το καλάθι έγινε λάθος από τον 19χρονο Μισαηλίδη (σ.σ. είχε κατά τα άλλα θετικότατη παρουσία και ξεκίνησε βασικός), με συνέπεια οι Σοφάδες να διαμορφώσουν στο ανοιχτό γήπεδο το τελικό 58-62.

Ρόλο σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έπαιξαν και οι διαιτητές που έδωσαν δύο τεχνικές ποινές στον πάγκο της Νίκης στην 3η και 4η περίοδο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ευλόγως για αντιαθλητικό που δόθηκε εις βάρος του Βερτζάγια σε διεκδίκηση ριμπάουντ και για φάουλ που δεν δόθηκε στην επίθεση υπέρ του Γυφτάκη. Ετσι, οι φιλοξενούμενοι είχαν την προστασία των κυρίων με τα γκρι σε καθοριστικά σημεία.

Η εξέλιξη του ματς

Ο Βλαχογιάννης με 1/2 βολές έκανε στην αρχή το 1-0, αλλά μετά το πρώτο καλάθι των Σοφάδων με τον Μακρή, που πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του, οι φιλοξενούμενοι ήταν διαρκώς μπροστά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σοφάδες πήραν διαφορά ακόμη και εννιά πόντων (4-13, 6-15) και το τελείωσαν στο +7, ενώ στη δεύτερη περίοδο μεγάλωσαν την απόσταση στο +14, παρόλο που η Νίκη είχε μειώσει στους έξι στο 4.40’ με τον Κρίπτσι (20-26). Μάλιστα, οι Σοφάδες τελείωσαν το πρώτο μέρος με σερί 0-5, μετατρέποντας το 22-31 σε 22-36.

Στην 3η περίοδο οι Σοφάδες είχαν διαρκώς διψήφια διαφορά, αλλά με καλάθι του Κουτίνα στο 1.08’ και με γκολ-φάουλ του Κρίπτσι στα 40’’, η Νίκη πλησίασε στους επτά (39-46). Ωστόσο, αυτό θορύβησε τους διαιτητές, που ανέλαβαν αμέσως δράση, καθώς σ’ εκείνο το σημείο δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος του Βερτζάγια σε διεκδίκηση ριμπάουντ (!), μία υπερβολική έως εντελώς άδικη απόφαση. Όπως ήταν φυσικό, ο πάγκος της Νίκης διαμαρτυρήθηκε, δέχθηκε τεχνική ποινή και με 3/3 βολές οι Καρδιτσιώτες πήγαν στο +10 (39-49).

Στο 32’ έφτασαν και στη μέγιστη διαφορά τους, το +15 (41-56), ενώ στα 5.44’ από τη λήξη είχαμε νέα τεχνική ποινή στον πάγκο της Νίκης, που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στον Γυφτάκη.

Η Νίκη προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις να επιστρέψει στο ματς, με τον Γυφτάκη στο 35.30’ να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει στους εννιά (50-59). Μετά το 50-60, ακολούθησαν 4/4 βολές από Κουτίνα και Βρεττά (54-60), ενώ ο Γυφτάκης κέρδισε σε φάση άμυνας επιθετικό φάουλ στα 2.40’.

Στα 2.23’ με παλικαρίσιο τρόπο ο Μισαηλίδης έφερε τη Νίκη στο μείον τέσσερα (56-60) ενώ στο 1.26’ ο Κουτίνας σκόραρε κάτω από το καλάθι και έβαλε φωτιά στο ματς (58-60), ολοκληρώνοντας σερί 8-0 με βάση των γηπεδούχων την άμυνά τους.

Ο Βρεττάς στα 45’’ είχε άστοχο τρίποντο, αλλά ήταν ένα καλό σουτ, ωστόσο η Νίκη πήρε το ριμπάουντ στην άμυνα και είχε ακόμη μία ευκαιρία. Όμως έγινε κλέψιμο πάνω στον νεαρό Μισαηλίδη και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν αιφνιδιασμό με κάρφωμα του Καμπερίδη στα 7’.1’’ για το τελικό 58-62.

Η Νίκη έκανε την επαναφορά από τα πλάγια και σχεδίασε επίθεση, για να μη χάσει χρόνο, ώστε με μεγάλη πάσα να πάει η μπάλα κάτω από το καλάθι στον Κρίπτσι, που αστόχησε σε φόλοου. Το επιθετικό κερδήθηκε, αλλά υπό πίεση και ο Κουτίνας ήταν άστοχος σε τρίποντο και το ματς τελείωσε εκεί.

Ο Κουτίνας έβαλε 14 πόντους, όσους και οι Παππάς και Καμπερίδης από τους νικητές, με τον πρώτο σκόρερ του 2ου ομίλου Καπετάκη να προσθέτει άλλους δώδεκα.

Δεκάλεπτα: 13-20, 22-36, 41-51, 58-62

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 14 (1), Βρέττας 4, Κωστούλας 7, Γυφτάκης 3 (1), Βλαχογιάννης 9, Βερτζάγιας 3 (1), Μισαηλίδης 7 (1), Κρίπτσι 7, Σουκέρας 4.

ΓΣ Σοφάδων (Κακλαμάνος): Παππάς 12 (1), Καπετάκης 13, Μακρής 8, Νικολής, Τριανταφύλλου 8 (2), Δήμος 4, Καμπερίδης 13, Μπουντούρης 4 (1), Παπαϊωάννου.