Ήττα στο όριο για τον Ολυμπιακό Βόλου, 85-89 από τον Πρωτέα Γρεβενών

Σκληρή μάχη στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου

Να πάρει τη νίκη επί του Πρωτέα Γρεβενών ήθελε ο Ολυμπιακός Βόλου για να έχει αντίκρισμα το θετικό αποτέλεσμα επί της Νίκης την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά αυτό δεν έγινε, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν οριακή ήττα με 85-89 στο ΕΑΚ Βόλου…

O Πρωτέας έδειξε τα δόντια του από την αρχή, με τον Ολυμπιακό Βόλου να καλείται ν’ αντιδράσει, αλλά είχε απέναντί του τον Σιπητάνο να κάνει μεγάλη ζημιά, με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να μην μπορεί να τον περιορίσει, ούτε σε man to man ούτε σε ζώνη. Έτσι, ο Σιπητάνος σημείωσε 16 πόντους μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πρωτέα να είναι μπροστά με 18-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου θέλησε να κάνει κάτι παραπάνω, με ένα μίνι σερί 5-0 στην αρχή, αλλά ο Πρωτέας απάντησε, διατηρώντας τη διαφορά σταθερά πάνω από τους επτά πόντους. Η αντεπίθεση άρχισε όμως στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου με ένα τρίποντο του Ίλτσογλου και πόντους από τον Καραμήτσο, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αντοχές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42-47.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ανέλαβαν δράση οι Γκοντόπουλος και Παρακευάς και με ένα σερί 7-0 έφεραν τον Ολυμπιακό Βόλου μπροστά (49-47) αλλά στη συνέχεια και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, ένα αντίστοιχο σερί από πλευράς Πρωτέα έκανε το σκορ 52-57. Σιμάκης και Γκοντόπουλος έφεραν τον Ολυμπιακό Βόλου στο +4 (65-61), αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (67-67).

Στην τελευταία περίοδο το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Ο Κωνσταντίνου αρχικά με δύο τρίποντα έκανε το σκορ 72-76 για τον Πρωτέα, με τον Ολυμπιακό α απαντά στη συνέχεια με άμυνα και μείωσε σε 77-78. Στη διαδικασία των βολών δεν άλλαξε κάτι, αλλά το τρίποντο του Παλάσκα έφερε στο +5 το σύνολο των Γρεβενών

(80-85) με βολές ν’ ακολουθούν. Ενώ το σκορ ήταν 85-87, 21’’ πριν το τέλος, η μπάλα ήταν στα χέρια τον Ολυμπιακού Βόλου, αλλά το τρίποντο του Γκοντόπουλου δεν βρήκε στόχο, με τον Παλάσκα στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών να διαμορφώνει το τελικό 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 42-47, 67-67, 85-89

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Ίλτσογλου 13 (2), Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος 8 (2), Ευαγγελινός, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 18 (4), Παρασκευάς 23.

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 6 (2), Κλωναράς 15 (1), Παλάσκας 9 (1), Παπαδόπουλος, 19, Σιπητάνος 21 (1), Κωνσταντίνου 9 (3), Μπόζιαρης 8 (2), Μαλιούρας 2.