Με απίστευτα λάθη γραμματείας και διαιτητών έχασε στα Γρεβενά ο Ολυμπιακός Β.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε στα Γρεβενά από τον τοπικό και πρωτοπόρο στη βαθμολογία Πρωτέα με 84-66, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών, σε ένα παιχνίδι που, παρά τη μεγάλη διαφορά, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, αν δεν υπήρχαν τα λάθη των διαιτητών και της γραμματείας στο καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κόντρα στο απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης. Με καλή συμπεριφορά και στα δύο μέρη του παρκέ, δεν άφησε τον Πρωτέα να ξεφύγει, με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να κλείνει “στον πόντο” (40-39). Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, συνέβησαν δύο περιστατικά που άλλαξαν τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Αρχικά, δόθηκε αυστηρή τεχνική ποινή στον Μπόγδανο, ενώ στη συνέχεια δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος του Στύλλα, σε αμυντική προσπάθεια του Χαρχαρή!

Αμέσως, ο κ. Γκουγκουτούδης ενημερώθηκε από τη γραμματεία πως ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού έχει τέσσερα φάουλ, με αποτέλεσμα να τον αποσύρει στον πάγκο. Λόγω της απουσίας του Κωστούλα, ο οποίος ταλαιπωρείται από μία ίωση κι έμεινε στο Βόλο, ο Πρωτέας εκμεταλλεύτηκε το χρονικό διάστημα που οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν χωρίς καθαρό χειριστή, τους πίεσε, με αποτέλεσμα να γίνουν αρκετά λάθη που έδωσαν στους γηπεδούχους ένα προβάδισμα ασφαλείας. Όταν περίπου πέντε λεπτά αργότερα, ο Στύλλας σηκώθηκε από τον πάγκο, για να περάσει εκ νέου στο ματς, η γραμματεία ενημέρωσε τους ιθύνοντες του Ολυμπιακού πως ο νεαρός πόιντ γκαρντ είχε τελικώς τρία φάουλ, κι όχι τέσσερα, γεγονός που έφερε την αντίδραση και τον εκνευρισμό τους, καθώς ο παίκτης δε θα αποσυρόταν για αρκετή ώρα στην τρίτη περίοδο!

Τα πράγματα είχαν πάρει, πλέον, τον δρόμο τους, με τον Πρωτέα να κερδίζει το παιχνίδι, τελικά, με 84-66 και τον Ολυμπιακό να κάνει μία ήττα εντός προγράμματος, μεν, χάνοντας, όμως, την ευκαιρία να παλέψει για την υπέρβαση, από λάθη διαιτητών και γραμματείας. Πλέον, είναι στην ένατη θέση με 18 βαθμούς, “συγκατοικώντας” με τον ΑΟ Καλαμπάκας και τον ΓΑΣ Μελίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 40-39, 64-52, 84-66

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Κλωνάρας 12, Γρούδος 7 (1), Μαλούτας 11 (3), Μιχαηλίδης 5 (1), Γιώτας Ν., Κολοβός, Συλλάκος 5 (1), Τακίδης 3, Μπόζιαρης 15 (1), Μητρόπουλος Ε., Μακρής 20 (4), Μαλιούρας 6

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 7(1), Μπράμι, Μουστάκας, Ιλτσογλου 9 (1), Μπόγδανος 21 (3), Μπουσκολίτης 11 (2), Σκαμάγκας 6 (1), Αναστασόπουλος 4, Χαρχαρής 4, Λουλούδης 4