Με επική ανατροπή η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το CL γυναικών (από 0-2, 3-2 την Βόλφσμπουργκ)

Με μία επική ανατροπή στο β΄ ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-2 της Βόλφσμπουργκ στο “Φίλιπς Στάντιον” του Αϊντχόφεν και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το UEFA Champions League των γυναικών.

Η γερμανική ομάδα, που επεδίωκε να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης μετά από εννέα χρόνια, προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με την Παγιόρ και στο 37΄ η Ποπ διπλασίασε τα τέρματα της Βόλφσμπουργκ, που έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον τελικό.

Τα πάντα άλλαξαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όταν μέσα σε ένα τρίλεπτο (48΄-50΄) η Μπαρτσελόνα, με δύο γκολ της Γκουιχάρο, ισοφάρισε σε 2-2. Η ψυχολογία άλλαξε άρδην και η Ρόλφο στο 70΄ πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τις «μπλαουγκράνα», που έφτασε στον δεύτερο τίτλο της σε τρεις συνεχόμενους τελικούς που έχει παίξει.