Με καταπληκτικό πρώτο μέρος άνετα 75-59 ο Ολυμπιακός Β. τον Εύαθλο

Προσπάθεια του Σιδηρόπουλου στον αγώνα Ολυμπιακός Β.-Εύαθλος με τον Σκαμάγκα να τον μαρκάρει και τον Μπόγδανο να συμμετέχει στη φάση

Ήθελε τη νίκη οπωσδήποτε και την πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου απέναντι στον Εύαθλο Πολυκάστρου, τον οποίον νίκησε με 75-59, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του με δέκα πόντους στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος, στο τέλος του οποίου προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά (47-25), αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και έφτασαν να μειώσουν στους εννιά (58-49) στα 6.33’ πριν τη λήξη. Τότε και μετά και από τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός Β. συνήλθε και ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα κι έφτασε στο τέλος στο +16.

Το πρώτο μέρος

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 και 2-5 στην αρχή με καλάθι στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Ημερίδη, αλλά ως εκεί. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν. Αρχικά, η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έκανε σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 11-5, ενώ με το σκορ στο 13-8 ο Μπόγδανος πρόσφερε ένα από τα χάι-λάιτ της αναμέτρησης, κόβοντας τον Ημερίδη, που νομίζοντας ότι δεν τον ακολουθεί κανείς, πήγε να ολοκληρώσει χαλαρά τη φάση.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός Β. πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 8-2 με ωραίο μπάσκετ και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο. Το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου έβαλε ο Αναστασόπουλος στον αιφνιδιασμό με την κόρνα της γραμματείας, γράφοντας το 21-10.

Γενικότερα οι ερυθρόλευκοι κυνήγησαν τα εύκολα καλάθια, αλλά και με οργανωμένη άμυνα απέναντί τους έβγαλαν ωραίους συνδυασμούς και χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους τους. Αυτή ήταν η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι όχι μόνο αποτελεσματικοί, αλλά και θεαματικοί.

Πεντέμισι λεπτά πριν το ημίχρονο οι Βολιώτες απέκτησαν προβάδισμα 16 πόντων (33-17), ενώ στα 5.01’ ο Μπόγδανος έκανε το 35-17 στον αιφνιδιασμό, φάση στην οποία θα μπορούσε να δοθεί και φάουλ. Ο ίδιος στα 4.21’ με τζαμπ σουτ σημείωσε 37-19, για να έρθει ο Αναστασόπουλος στα 3.33’ να δώσει αέρα είκοσι πόντων στην ομάδα του (39-19).

Η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους είκοσι στα 46’’ με τις δύο βολές του Μπόγδανου (45-24), ενώ μετά τη μία στις δυο βολές από τους φιλοξενούμενους στα 6’’ ο Μπουσκολίτης από ασίστ του Ίλτσογλου έγραψε το 47-25 στο 20’.

Το δεύτερο μέρος

Ο Εύαθλος ανέβασε πολύ την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, έκοψε τον γρήγορο ρυθμό του Ολυμπιακού Β. και αναγκάζοντάς τον να πάει σε πολλά μακρινά και άστοχα σουτ τον περιόρισε αυτό το διάστημα στους εννιά πόντους. Από την άλλη η ομάδα του Γ. Παπαδόπουλου έβαλε 18 στην επίθεση και με νταμπλ σκορ στην 3η περίοδο 9-18 έφτασε να μειώσει στους 13 στο 30’ (56-43), κάνοντας ένα 0-6 μετά το καλάθι του Μπόγδανου στα 2.42’, με το οποίο είχε γίνει το 56-37.

Ο Εύαθλος συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και μέχρι τα 6.33’ πριν το τέλος τη έριξε στους εννιά (58-49) με καλάθι του καλύτερου παίκτη της, που ήταν ο Σιδηρόπουλος. Τότε ο Π. Γκουγκουτούδης πήρε τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός Β. έβγαλε αμέσως σωστή αντίδραση. Ο Μπουσκολίτης με φόλοου μετά από άστοχο λέι απ του Ίλτσογλου στα 6.15’ και Στύλλας με καθοριστικό τρίποντο στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων έφεραν το σκορ στο 63-49. Ως τα 4.50’ ο Εύαθλος μείωσε στους δέκα (63-53), αλλά απάντησαν οι Μπόγδανος και Μπουσκολίτης ως τα 3.55’ (68-53).

Στα 3.30’ ο Μπόγδανος πήγε να καρφώσει ολομόναχος στον αιφνιδιασμό, αλλά δεν τα κατάφερε (!), για καλή του τύχη όμως πήρε το επιθετικό Μπουσκολίτης και του έδωσε την ασίστ, για να κάνει ο για πολλοστή φορά καλύτερος παίκτης των ερυθρολεύκων το 70-53. Ο Ολυμπιακός Β. είχε πλέον φανερά και πάλι το πάνω χέρι στο ματς, ενώ ο Μπουσκολίτης με νέο τρίποντο στα 2.20’ έγραψε το 73-55. Τα πάντα είχε κριθεί, ενώ στο 1.20’ ο Χαρχαρής μετά από επιθετικό ριμπάουντ πήγε το σκορ στο 75-56, για να μειώσει ο Εύαθλος σε 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 47-25, 56-43, 75-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Σκαμάγκας 5 (1),Στύλλας 5 (1), Ίλτσογλου 10 (1), Μπόγδανος 19 (1), Κωστούλας 3, Μπουσκολίτης 12 (2), Αναστασόπουλος 5 (1), Χαρχαρής 6, Λουλούδης 8, Μπράμι

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Γ. Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος Σ. 4 (1), Ημερίδης 14 (2), Μαρκόπουλος 5 (1), Αθανασίου 1, Γιαμπατζίδης 2, Τσελέκης 13, Σιδηρόπουλος 20 (1), Κώστας, Κουτούλας