Με μεγάλη ανατροπή η Εθνική Εφήβων στους οκτώ

Νίκησε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας τη Φινλανδία με 68-55 με 29-4 υπέρ της στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ένα ματς που έμοιαζε χαμένο μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και βρισκόταν στο -12, η Εθνική Εφήβων με κατάθεση ψυχής κατάφερε να το κερδίσει. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας υπέταξε με 68-55 τη Φινλανδία με επιμέρους σκορ 29-4 στην τελευταία περίοδο κι έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U18 που διεξάγεται στο Βόλο.

Πλέον η ελληνική ομάδα έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στην Α’ Κατηγορία και την Πέμπτη στις 21:15 θα διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά απέναντι στη Λιθουανία, που νωρίτερα πέταξε έξω την κάτοχο Σερβία με 56-54.

Η τριπλέτα των Αλέξανδρου Νικολαΐδη (20π.), Νίκου Ρογκαβόπουλου (16π.) και Άρη Σωτηρίου (14π.) ξεχώρισε για την Εθνική, ενώ εξαιρετικό κοουτσάρισμα έκανε ο Γιώργος Βλασσόπουλος.

Η ελληνική ομάδα άρχισε, ως συνήθως, άσχημα το παιχνίδι. Με πολύ μεγάλη αστοχία και νευρικές επιλογές βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς (8-14), μέχρι η ενέργεια του Νικολαΐδη από τον πάγκο να αφυπνίσει όλη την Εθνική και να την οδηγήσει σε απόσταση βολής (22-24). Το καλό διάστημα αυτό δεν είχε συνέχεια, αφού παρουσιάζοντας τεράστια προβλήματα στην επίθεση η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου είδε τη Φινλανδία να ξεφεύγει με 13 (26-39) με οδηγό τον εξαιρετικό Αμζίλ, ενώ στο +12 βρίσκονταν οι αντίπαλοί μας στο τέλος της 3ης περιόδου (39-51).

Στην εξέλιξη του αγώνα, δύο μεγάλα τρίποντα από Νικολαΐδη και Καράμπελα έβαλαν «φωτιά» στην κερκίδα μειώνοντας στους πέντε (48-53) επτά λεπτά πριν το τέλος. Το φινλανδικό τάιμ άουτ δεν έκοψε την ελληνική φόρα, καθώς ο Νικολαΐδης με γκολ-φάουλ έφερε την Εθνική σε απόσταση σουτ (51-53), ενώ ο Ρογκαβόπουλος με δύο τρίποντες «βόμβες» έκανε την ανατροπή (57-53).

Ο Νικολαΐδης με δύο ακόμη προσωπικά καλάθια έφερε την Ελλάδα στο +6 (61-55) και ο Σωτηρίου στο +8 (63-55). Η μεγάλη ανατροπή είχε πλέον συντελεστεί απέναντι στην αποσβολωμένη Φινλανδία, που έχασε ένα ματς που έδειχνε δικό της μέχρι το 32’.

Δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55

Νικολαΐδης: «Είμαστε εδώ μόνο για το χρυσό»

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης δεν μπόρεσε να χαλιναγωγήσει τον ενθουσιασμό του μετά τη νίκη της Ελλάδας και τόνισε: «Δεν αγχώθηκα, αλλά φοβήθηκα λίγο. Ευτυχώς το γυρίσαμε το ματς. Δε θα πρέπει να κολλάει το μυαλό μας, αλλά να κοιτάζουμε κάθε φορά την επόμενη φάση. Είμαστε ομάδα που παίζει ομαδικά. Αν το πάμε ατομικά, δεν πρόκειται να κερδίσουμε κανέναν. Είμαστε πεισμωμένοι και είμαστε εδώ για να πάρουμε το χρυσό, τίποτε άλλο».