Πίκρα και πάλι, νέα ήττα από την Κοζάνη με 0-1 για τη Νίκη

Ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου παρά τις απουσίες θέλει σήμερα η Νίκη
Στο ουδέτερο γήπεδο της Καρδίτσας, με τη βολιώτικη ομάδα να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος

Εχασε τα άχαστα στο πρώτο μέρος, έπαθε καθίζηση στο δεύτερο και κάπως έτσι στο ουδέτερο γήπεδο της Καρδίτσας η Νίκη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της SL2 υπέστη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς με σκορ 0-1 από την Κοζάνη με γκολ-ζωγραφιά του Γραμμένου στο 45’+2’.

Στο πρώτο μέρος η τυπικά γηπεδούχος Νίκη για ένα 35λεπτο ήταν εμφανώς ανώτερη, καθήλωσε την Κοζάνη στην άμυνά της, έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, αλλά σε τέσσερις τεράστιες ευκαιρίες, όπως και σε άλλες τελικές προσπάθειες που είχε, δεν κατάφερε να σκοράρει και η μπάλα την τιμώρησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το εκπληκτικής ομορφιάς γκολ του Γραμμένου.

Το δεύτερο μέρος ήταν μία άλλη υπόθεση. Η Νίκη δεν βρήκε τις λύσεις μεσοεπιθετικά, δεν είχε και τις ίδιες δυνάμεις, όπως φάνηκε, και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Κοζάνης, που και εύκολα κρατούσε το 0-1 και προσπαθούσε ανά διαστήματα να βγει στην κόντρα, χωρίς να φανεί κι αυτή επικίνδυνη.

Σημασία έχει ότι το 0-1 παρέμεινε ως τη λήξη (σ.σ. δόθηκαν επτά λεπτά καθυστερήσεων) και ότι η Νίκη ξεκίνησε εφιαλτικά μία χρονιά με πολλά όνειρα και φιλοδοξίες, έχοντας υποστεί δύο ήττες.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

4’ από λάθος του Σουλιώτη και πίεση της Νίκης ψηλά, η μπάλα έφθασε στα πόδια των παικτών των κυανόλευκων, με τον Πολίτη να βγάζει τετ-α-τετ τον Κάσσο, στην τελική προσπάθεια του οποίου απέναντι από τον τερματοφύλακα Μπογκντάνοβιτς πρόλαβε από πίσω να διώξει την μπάλα με σωτήρια παρέμβαση ο Νάτσος και να παραχωρήσει κόρνερ

6’ πάνω από τα δοκάρια η κεφαλιά του Κάσσου μετά το φάουλ του Κυριακίδη

7’ ο Νάτσος προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Γκαραβέλη ανεπιτυχώς, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία

17’ ο Κρητικός σέντραρε από τα αριστερά και στο πίσω δοκάρι ο Πολίτης ολομόναχος κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ σε μία απίστευτη ευκαιρία για τη Νίκη

25’ ο Κάσσος έδωσε για τον Κρητικό, αυτός προχώρησε και από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή έκανε το συρτό αριστερό πλασέ, που έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι σε νέα μεγάλη φάση της Νίκης

26’ ο Πολίτης έβγαλε από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι για τον Γαβριηλίδη, που έστειλε την μπάλα με τη μία στην αριστερή γωνία του Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος απέκρουσε δύσκολα σε  κόρνερ

27’ ο Κρητικός σέντραρε για τον Γαβριηλίδη, που έκανε την κεφαλιά άουτ

33’ Ο Πολίτης συνέκλινε από τα δεξιά στον άξονα και από θέση βολής έπιασε το αριστερό σουτ που κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς είχε μείνει στήλη άλατος στην τέταρτη κλασική φάση της Νίκης στο ματς

39’ ο Ποζατζίδης από το ύψος πέναλτι σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια

45’: οι Κοζανίτες έκλεψαν και τροφοδοτήθηκε ο Καλλέργης, που ελίχθηκε και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο πήγε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη σε μία καλή στιγμή για τους τυπικά φιλοξενούμενους

45’+2’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Γραμμένος με εκπληκτικό δεξί σουτ εκτός περιοχής και από τον άξονα στο αριστερό παραθυράκι έγραψε το 0-1

Β’ μέρος

46’ το σουτ του Γραμμένου λίγο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Γκαραβέλης

57’ πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Γαβριηλίδη από το ύψος της περιοχής

64’ στραβοκλοτσιά του Λίταινα λίγο πίσω από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ

87’ από σέντρα του Αναστασίου από τα αριστερά και κεφαλιά-πάσα του Κάσσου, ο Τζιώρας στο πίσω δοκάρι έκανε το δεξί σουτ, που απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή του γωνία ο Μπογκντάνοβιτς και ο Κοροβέσης έδιωξε σε κόρνερ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ (76’ Γρομητσάρης), Κυριακίδης (76’ Τζιώρας), Λίταινας (65’ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης, Πολίτης (53’ Ριμπέιρο), Κρητικός (76’ Βουκελάτος), Κάσσος

ΚΟΖΑΝΗ ΦΣ (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Κοροβέσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (76’ Τάτσης), Σιατραβάνης (90’ Τσιμπούκας), Γραμμένος, Ποζατζίδης (60’ Δόρης).