Πιο εύκολα δεν γινόταν, «πάτησε» με 0-3 την Κοζάνη η Νίκη

Διπλό με άνεση για τους κυανόλευκους στη μακεδονική πόλη

Πιο εύκολα δεν γινόταν για την ελλιπή Νίκη, που μπορεί να πήγε με 15 παίκτες στην Κοζάνη, έχοντας χίλια δυο προβλήματα, αλλά επικράτησε με 0-3 της τοπικής ομάδας και πήρε το έβδομο τρίποντο στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Η Νίκη ήταν καλύτερη και με πολύ μεγαλύτερη κατοχή μπάλας στο πρώτο μέρος στο ΔΑΚ Κοζάνης, αλλά μεγάλες φάσεις δεν γίνονταν, ωστόσο μ’ ένα … σεντερφορίσιο γκολ του Χρήστου Τζιώρα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κρητικού στο 45’, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν της τοπικής ομάδας στο πρώτο μισό με 0-1, χωρίς να κινδυνέψουν.

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και καθάρισε το ματς με μία γκολάρα του … ζογκλέρ Κρητικού, που ζάλισε όλη την άμυνα της Κοζάνης και εκτέλεσε στο 66’ για το 0-2, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζιώρας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 77’ μετά την ασίστ του Κάσσου.

Επαγγελματικό ντεμπούτο έκανε, περνώντας στο ματς ως αλλαγή στο 80’, ο 19χρονος Δημήτρης Κουτσιμπάνας, που είναι γέννημα-θρέμμα της Νίκης.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

2’ άστοχο το απευθείας φάουλ του Καραγιάννη με το αριστερό, χωρίς ν’ ανησυχήσει καθόλου τον Γκαραβέλη

8’ από βαθιά μπαλιά του Στίκα κάτω από το κέντρο, ο Τζιώρας την υποδέχθηκε, βάζοντας σωστά το σώμα του με αντίπαλο τον Κούφα και μπήκε στην περιοχή. Ωστόσο, το σουτ που έκανε ο φορ της Νίκης από θέση μέσα δεξιά κόντραρε στο πόδι του Κούφα που τον ακολούθησε και έφυγε κόρνερ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών

13’ Μακρινό γέμισμα του Κυριακίδη με φάουλ από τα δεξιά και κοντά στη γραμμή του πλαγίου, που έφυγε τελικά λίγο πάνω από τα δοκάρια, με τον Μπογκντάνοβιτς πάντως να ελέγχει

31’ σουτ εντός περιοχής του Κρητικού, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Σουλιώτη και απομακρύνθηκε

35’ πολύ ψηλά πάνω από την εστία το σουτ εκτός περιοχής του Κρητικού μετά από ατομική προσπάθεια του αριστερού εξτρέμ της Νίκης

45’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Κρητικός έκανε πανέξυπνη σέντρα από την αριστερή πλευρά με το δεξί κοιτώντας αλλού και ο Τζιώρας, ξεφεύγοντας  από την επιτήρηση των αμυντικών και φεύγοντας από κανονικότατη θέση με κοντινή κεφαλιά στη δεξιά γωνία, έδωσε το προβάδισμα στη Νίκη. Ένα σεντερφορίσιο γκολ για τον εμπειρο στράικερ της Νίκης

B’ μέρος

51’ τρία μέτρα άουτ από το αριστερό δοκάρι το σουτ του Κρητικού εκτός περιοχής

67’ ΓΚΟΛ 0-2 Μετά από προσωρινή απόκρουση στον αέρα σε κόρνερ της Νίκης, ο Τζιώρας στο ύψος της περιοχής έδωσε στον Κρητικό, ο οποίος μετά από εκπληκτική ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του σε μικρό χώρο, βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκντάνοβιτς και με άψογο δεξί πλασέ από τη μικρή περιοχή έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Νίκη, πηγαίνοντας να πανηγυρίσει στην κερκίδα όπου βρίσκονται οι Βολιώτες φίλαθλοι

Σκαρφάλωσε στα κάγκελα της κερκίδας που ήταν οι φίλαθλοι της Νίκης ο Κρητικός μετά την γκολάρα που πέτυχε

72’ πάνω από τα δοκάρια η κεφαλιά του υψηλόσωμου φορ Ποζατζίδη, που βρέθηκε αφύλακτος έξω από τη μεγάλη περιοχή σε σέντρα που έγινε από την αριστερή πλευρά. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ανησύχησε η Νίκη στο ματς

75’ πολύ άουτ η κεφαλιά του Αναστασόπουλου μετά τη σέντρα του Τάτση σε μία μικροευκαιρία για την Κοζάνη

77’ ΓΚΟΛ 0-3 ο Κυριακίδης πέρασε για τον Κάσσο, που έφυγε γρήγορα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έσπασε για τον Τζιώρα, ο οποίος με άψογο διαγώνιο πλασέ, που πήγε πρώτα στο εσωτερικό μέρος του δεξιού δοκαριού και μετά στα δίχτυα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Νίκης

81’ έξω από το δεξί δοκάρι, με τον Γκαραβέλη να ελέγχει απόλυτα, το δεξί σουτ εκτός περιοχής του Καλλέργη

87’ στην αγκαλιά του Μπογκντάνοβιτς το σουτ του Ριμπέιρο

Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Κούφας (67’ Παπαδόπουλος Γ.), Τάτσης, Δόρης (57’ λ. τρ. Τσιμπούκας), Καραγιάννης (57’ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γραμμένος (67’ Βοργιαζίδης), Σιατραβάνης (22’ λ. τρ. Αποστολίδης)

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός (74’ Ριμπέιρο), Πολίτης (80’ Κουτσιμπάνας), Τζιώρας