Πρωταθλητής Ευρώπης και επτάστερος ο Παναθηναϊκός!

Σλούκας και Αταμάν σηκώνουν την κούπα της Ευρωλίγκας
Νίκη με 95-80 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Euroleague

O Παναθηναϊκός είναι πλέον επτάστερος! Μετά από μία συγκλονιστική εμφάνιση, επικράτησε 95-80 στον τελικό της Ευρωλίγκας στο Βερολίνο σε βάρος της Ρεάλ Μαδρίτης και κατέκτησε έτσι το έβδομο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην ιστορία του!

Με συγκλονιστική ανατροπή στο β’ ημίχρονο, οι «πράσινοι» του Εργκίν Αταμάν επικράτησαν στον τελικό της Euroleague, στην κατάμεστη Uber Arena του Βερολίνου και έραψαν στη φανέλα τους το 7ο αστέρι, με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους (6/6 σουτ και 8/9 βολές), ενώ είχε στο πλευρό του τον Κέντρικ Ναν που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 21 πόντους. Από τη μεριά του ο Ματίας Λεσόρ κέρδισε κατά κράτος τους Έντι Ταβάρες, που από νωρίς είχε τρία φάουλ, και Βενσάν Πουαριέ, μετρώντας 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από τη Ρεάλ, ο Μούσα μέτρησε 15 πόντους, ο Καμπάτσο 12 και ο Ροντρίγκεθ 11.

Η Ρεάλ στο 12ο λεπτό και αφού είχε προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με +11, βρέθηκε στο +14 (41-27), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 8-0 και έκλεισε το πρώτο μέρος στο μείον πέντε.

Για πρώτη φορά η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στα 6.19′ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ναν (56-58), δείχνοντας από την αρχή του δεύτερου 20λεπτου ότι η άμυνά του έχει σφίξει για τα καλά.

Από τότε ο επτάστερος πλέον δεν έχασε το προβάδισμα και από το 8.51′ πριν το τέλος της αναμέτρησης, που η Ρεάλ μείωσε στον έναν (65-66), έως το φινάλε το επιμέρους σκορ ήταν 15-29, με τους πράσινους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Ειδικά από το 6.04′ που το σκορ ήταν 71-74, ο Παναθηναϊκός έβαλε 21 πόντους και δέχθηκε μόλις 9.

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοσέρ 2, Φερνάντεζ, Αμπάλντε, Καμπάτσο 12 (2), Χεζόνια 8 (1), Ροντρίγκες 11 (1), Πουαριέ 8, Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 6 (2), Ενταγιέ 8 (2), Μούσα 15 (1).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (4), Παπαπέτρου 4 (1), Γκραντ 11 (2), Ναν 21 (2), Λεσόρ 17, Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 8 (2).