Χρυσή ευκαιρία για την Εθνική μετά το διπλό στη Γεωργία

Με τη γνωστή κυνικότητα του παρελθόντος, η Ελλάδα χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της πήρε το διπλό μέσα στη Γεωργία με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και πλέον το ματςμε τη Σουηδία την ερχόμενη Τρίτη 12 Οκτωβρίου, αποκτά χαρακτήρα τελικού.
Ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που υπέδειξε μετά από υπόδειξη του διαιτητή και αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR οι διεθνείς άνοιξαν το σκορ στο 90ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα με τον Πέλκα.
Πλέον η Εθνική θα πάει στη Στοκχόλμη για τους τρεις βαθμούς, εκεί που η Σουηδία έχει μόνο νίκες, μετά και τη σημερινή επικράτηση με 3-0 επί του Κοσόβου. Κι εκεί μόνο με τους τρεις βαθμούς θα μείνει ζωντανή. Αλλά δικαιούται ως τότε να ανασυνταχθεί, να φιλοδοξεί, να ελπίζει.