Διατήρησε το αήττητο η Ανόρθωση-Παίκτης χτύπησε διαιτητή στο Τιτάνες-Ίωνας!

Αποτελέσματα και σκόρερ των σημερινών αναμετρήσεων για τη 17η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ

Στα περισσότερα παιχνίδια πλέον η πρόκληση για την Ανόρθωση Βόλου είναι με πόσους πόντους θα κερδίσει, και το κοντέρ απέναντι στην Ανάληψη σταμάτησε στο +29, αφού επικράτησε με το ευρύ 95-66, για τη 17η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ και έκανε έτσι το 17/17.

Ο Σαλεπτσής πάλευε μόνος του από πλευράς Ανάληψης, φτάνοντας τους 34 πόντους, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι και οι 12 παίκτες από πλευράς Ανόρθωσης σκόραραν, με το τεχνικό επιτελείο να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Παλαιοπάνο και Αγριγιάννη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ανόρθωση έφτασε να προηγείται ακόμη και με 45 πόντους (84-39 στο τρίτο δεκάλεπτο), με το παιχνίδι να έχει ήδη αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα μέχρι την ολοκλήρωσή του.

Tα δεκάλεπτα: 26-19, 54-33, 84-39, 95-66.

Ανόρθωση (Βλιώρας-Ζαφειρίου): Καραγεώργος 18 (4), Ίλτσογλου 11(3), Παλαιοπάνος 3 (1), Αγριγιάννης 2, Ζησόπουλος 10 (1), Μπόγδανος 2, Κρητικός 2, Σταθούρος 12 (4), Σιμώτας 4, Φιλίππου 11, Παρασκευάς 10, Σιμάκης 10.

Ανάληψη (Τζούμας): Ταστεμίρογλου 6 (1), Τρασάς 5 (1), Σαλεπτσής 34 (3), Παπανικολάου 14 (2), Κοντοβάς, Σιρολιάνης 3, Λωριδόπουλος, Χαϊμαντάς 4.

Χαμός έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ανάμεσα σε Τιτάνες Αλμυρού και Ίωνα Βόλου, καθώς σύμφωνα με όσα αναγράφονται στο φύλλο αγώνα, ο παίκτης των γηπεδούχων Τιτάνων Μητρουλάς χτύπησε τον β’ διαιτητή (Μακαρονά) και μάλιστα τον κυνήγησε και εντός γηπέδου!

Σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται: «Στο 2:26 πριν τη λήξη του 4ου δεκαλέπτου ο αθλητής Μητρουλάς με το νο 1, έχοντας δεχθεί τεχνική ποινή από τον β’ διαιτητή, του έριξε κουτουλιά και τον κυνηγούσε να τον χτυπήσει με μανία»!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο 4ο ο Ίωνας πήρε ένα επιμέρους σκορ 32-17 και έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 40-40, 51-58, 68-90

Τιτάνες Αλμυρού (Φλεβάρης): Μητρουλάς 15 (3), Κολοκυθάς 8 (2), Κοσμίδης, Κουρκούμπας, Μπιρμπίλης, Κουτσονοβάκης 17 (2), Γαλανάκης 13 (2), Συνάζος 7 (1), Χατζής 6, Γκρέμι 2.

Ίωνας Βόλου (Τσαβές): Τσίχλας 2, Καλογερόπουλος 14 (2), Κορτέσης, Αστυπαλιώτης 4, Ράπτης 5 (1), Μαντζουράνης 13, Χατζόπουλος 19 (1), Βαλωτής 6, Λουκίδης 18 (3), Αγάλου 5, Δροσόπουλος 4, Ευθυμίου.

Στο κλειστό της Πορταριάς, η Αγριά πήρε τη 12η νίκη της, αφού επικράτησε στο κλειστό του Νέου Κεραυνού Λάρισας, με σκορ 72-63. Βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν εύκολο έργο, αφού στο ημίχρονο οι Λαρισαίοι βρέθηκαν να προηγούνται 30-32. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αγριάς επέβαλε το ρυθμό της και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 58-45. Με σωστή διαχείριση της διαφοράς και του ρυθμού το τελικό σκορ έκλεισε στο 72-63, με την ομάδα του Νέου Κεραυνού να μειώνει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 13-19, 28-13, 14-18.

ΓΣ Αγριάς (Τύμπας): Ευαγγελινός 5 (1), Καραμανλής 16 (2), Ντάκης 2, Τουτουντζόγλου, Κοντάκης 2, Καλαϊτζής 11(1), Αρχοντής, Σκαμάγκας 4, Γκουντόπουλος 17, Ξηρόπουλος 15, Καρασάββας.