Προηγείται με 2-0 η Νίκη στο πρώτο μέρος του Καμπανιακού

Φάση με πρωταγωνιστή τον Ριμπέιρο
Με σκόρερ τους Τζιώρα και Ανδρέου στο 30’ και το 43’

Με 2-0 προηγείται η Νίκη στο πρώτο μέρος του αγώνα με τον Καμπανιακό στο Πανθεσσαλικό, με σκόρερ τους Τζιώρα και Ανδρέου στο 30’ και το 43’, με τους κυανόλευκους να δείχνουν ότι έχουν καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη ξεκίνησε με τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Κάσσο, Αναστασίου (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Μπαχανάκ (στόπερ) στην άμυνα, τους Κυριακίδη, Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τους Μιράντα, Ριμπέιρο στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και τον Τζιώρα προωθημένο.

Ο Καμπανιακός έχει κάτω από τα δοκάρια τον Κασαπίδη, ενώ στην άμυνα με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά είναι οι Π. Καθάριος, Παπαστεργίου, Μπούσης, Φροσύνης. Τους αμυντικούς μέσους αποτελούν οι Σαρβανίδης και Γαρύφαλλος, ενώ πίσω από τον φορ Γιουκούδη κινούνται οι Πόζογλου (αριστερά), Πότσκα (δεξιά) και Ν. Καθάριος (άξονας).

Το φιλμ του αγώνα

7’ λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι η κεφαλιά του Γαβριηλίδη μετά το φάουλ του Μιράντα

8’ ο Ριμπέιρο έκανε ταχύτατη κίνηση από τα αριστερά και έβγαλε παράλληλα για τον Γαβριηλίδη, που έκανε το πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, χωρίς να σκάσει η μπάλα, στέλνοντάς την πάνω από τα δοκάρια σε νέα σημαντική στιγμή για τη Νίκη

13’ άστοχο το διαγώνιο αριστερό σουτ του Φροσύνη, χωρίς να ανησυχήσει τον Γκαραβέλη

14’ δεν προβλημάτισε τον Κασαπίδη το σουτ εκτός περιοχής του Παναγιωτίδη, παρόλο που βρήκε εστία, με τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού να μπλοκάρει εύκολα

18’ η σκαφτή σέντρα-σουτ του Μιράντα πέρασε λίγο πάνω από την εστία

26’ την κεφαλιά του Κάσσου στο πίσω δοκάρι μετά το κόρνερ του Ριμπέιρο από τ’ αριστερά μπλόκαρε ο Κασαπίδης

29’ μεγάλη ευκαιρία για τον Καμπανιακό μετά από λανθασμένο διώξιμο του Ανδρ, με το σουτ του Ν. Καθάριου μέσα από την περιοχή μετά το στρώσιμο του Γιουκούδη να περνά λίγο πάνω από το αριστερό παραθυράκι

30’ ΓΚΟΛ 1-0 η Νίκη γλίτωσε το 0-1 και στο επόμενο λεπτό σκόραρε. Ο Κάσσος μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα, που πέρασε από όλον τον κόσμο και σε κενή εστία ο Τζιώρας με πλασέ σκόραρε

32’ το σουτ του Παναγιωτίδη από θέση βολής μέσα στην περιοχή πήγε πάνω στον Κασαπίδη που μπλόκαρε

36’ o Τζιώρας τραβήχτηκε στ’ αριστερά της περιοχής και έβγαλε προς τα έξω για τον Γαβριηλίδη, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ

42’ η μπάλα πέρασε από τα πόδια των Ριμπέιρο, Μιράντα και Γαβριηλίδη, με τον τελευταίο, ενώ στην αρχή μπερδεύτηκε, να σουτάρει ανάμεσα από το πέναλτι και τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κασαπίδης έπεσε χαμηλά στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ

43’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Ανδρέου με δυνατή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Κυριακίδη από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κασαπίδη και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Νίκη

45’ ο Ριμπέιρο ελευθερώθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, αλλά το αριστερό σουτ που έκανε, πέρασε πολύ άουτ

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο, Μιράντα, Τζιώρας

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Σαπάνης): Κασαπίδης, Γαρύφαλλος, Γιουκούδης,, Καθάριος Ν., Μπούσης, Παπαστεριανός, Πόζογλου, Καθάριος Π., Σαρβανίδης, Τότσκα, Φροσύνης