Πρωτιές και μετάλλια στη Θεσσαλονίκη για τον στίβο της Νίκης

Με πρωτιές, μετάλλια κι ατομικά ρεκόρ, επέστρεψε η αποστολή στίβου της Νίκης Βόλου από τη Θεσσαλονίκη, όπου συμμετείχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16.

Ο Σύλλογος, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε πρώτος σε επίπεδο Μαγνησίας, δεύτερος σε επίπεδο Θεσσαλίας κι έκτος στον όμιλο που συμμετείχε.

Ο έφορος του τμήματος στίβου της Νίκης Βόλου Γιώργος Τάκης συγχαίρει όλη την αποστολή για τις ατομικές κι ομαδικές αποδόσεις των αθλητών κι αθλητριών που έφεραν τον Σύλλογο στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, τονίζοντας ότι: «Αποδεικνύεται η σοβαρή δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες, την προαγωνιστική και την αγωνιστική ομάδα, έχοντας στο δυναμικό μας σε όλα τα τμήματα του στίβου, καταξιωμένους πανελλαδικά και σπουδαίους προπονητές, σε συνδυασμό με την ορθή διαχείριση κι ανανέωση του εξοπλισμού που χρησιμοποιείται για τις προπονήσεις των αθλητών μας, στις εγκαταστάσεις του Πανθεσσαλικού Σταδίου. Παράλληλα με την οικονομική κι ορθολογική οργάνωση του τμήματος τα τελευταία έξι χρόνια, με διακριτούς ρόλους διοικητικού κι αγωνιστικού προσωπικού, πορευόμαστε, με βασικό πυλώνα τις αξίες που πρεσβεύει ένας από τους μεγαλύτερους κι ιστορικότερους συλλόγους της Ελλάδος».

Οι διακρίσεις αφορούν τους εξής:

Ανδρομάχη Βελέντζα: 1η θέση τετραπλούν με 14.55

Ελένη Μηλιού: 2η θέση 3000 μ. (11΄43΄΄31)

Γεωργία Τσιούρη: 4η θέση 3000 μ. (12΄11΄΄59)

Έλμα Κωστούλα: 4η θέση ύψος (1.54 μ.)

Διονύσης Κώτσιας: 4η θέση 3000 μ. (11΄01΄΄86)

Πέτρος Μιχαλόπουλος: 4η θέση έξαθλο (3483 βαθμοί)

Σταυρούλα Παπασακελαρίου: 5η θέση 200 μ. εμπόδια (30΄΄77)

Άγγελος Ζαμουρίδης: 6η θέση 80 μ. (9΄΄75)

Σωκράτης Βασιλειάδης: 6η θέση τετραπλούν (14.69)

Ευτυχία Μαυρομιχάλη: 7η θέση τετραπλούν (13.00)

Αριστείδης Γκόγκος: 7η θέση 150 μ. (19΄΄02)

Ανδρομάχη Κοτρίδη: 7η θέση 3000 μ. (13΄15΄΄89)

Μάριςος Λεύκας: 7η θέση σφαίρα (11.17 μ.)

Ραφτοπούλου-Τσιιούρη-Μηλιού: 2η θέση σκυτάλη σκυτάλη 3×1200 μ.  (12΄58΄΄21)

Αντωνιάδης-Μαυρομιχάλη-Παπασακελαρίου-Ζαμουρίδης: 7η θέση σκυτάλη 4×200μ. μικτή (1΄46΄΄70).

Ρουσίτι-Κοτρίδη-Κωστούλα-Γαλανού: 9η θέση σκυτάλη 4×80 μ. (43΄΄83)

Επικεφαλής της αποστολής ήταν ο έφορος του τμήματος Γιώργος Τάκης και συνόδευσαν η υπεύθυνη αποστολών – προπονήτρια Βάσω Κολλυμένου και οι προπονητές Παύλος Παρασκευόπουλος, Αποστόλης Βλαχάβας και Νίκος Πασχάλης.