Στους «16» του Κυπέλλου ΑΕΚ, Λαμία, Ατρόμητος, Παναιτωλικός

Μεγάλη επιτυχία για τη Λαμία που κράτησε πανεύκολα στο 0-0 την ΑΕΚ και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ισοβάθμισε με την Ενωση στην κορυφή του 6ου ομίλου, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Κέρκυρα που νίκησε με 6-0 την Αναγέννηση στην Καρδίτσα.

Την πρόκριση εξασφάλισε ο Ατρόμητος, νικώντας εύκολα στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό με 3-0.

Πρόκριση και για τον Παναιτωλικό που συνέτριψε 5-1 την Καλλιθέα, ενώ ο Πλατανιάς «κλείδωσε» το εισιτήριο με νίκη 2-1 επί των Χανίων.

Πήρε αυτό που ήθελε η Λαμία εναντίον της τραγικής ΑΕΚ

Μεγάλη επιτυχία για τη Λαμία που κράτησε πανεύκολα στο 0-0 την ΑΕΚ και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ισοβάθμισε με την Ενωση στην κορυφή του 6ου ομίλου, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Κέρκυρα.

Το θέαμα στο γήπεδο της Λαμίας ήταν τόσο κακό που όλη η επιθετική συγκομιδή του πρώτου ημιχρόνου, συνοψίζεται σε δυο σουτ για την ΑΕΚ, από τους Γαλανόπουλο, Χριστοδουλόπουλο. Πέραν τούτου, ουδέν. Μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τον Ούγκο Αλμέιδα για το πάθος του, όμως κι αυτός έδειξε να «πνίγεται» στο 4-4-2 με ρόμβο του Μοράις που αυτή τη φορά δεν «βγήκε».

Ο Αστριτ Αϊντάρεβιτς συμπλήρωσε στη Φθιώτιδα το πρώτο του 24ωρο ως παίκτης της ΑΕΚ, αφού πήγε στο γήπεδο μαζί με τον Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς και παρακολούθησαν από τις κερκίδες το ματς. Είδαν την ομάδα τους να μην καταφέρνει να βελτιώσει την εικόνα της ούτε στο β΄ ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί με τον Ντουρμισάι (56΄ σουτ-ελάχιστα άουτ) και τον Αναστασιάδη (66΄ κεφαλιά-στα χέρια του Ανέστη).

Ωστόσο, η ισοπαλία ήταν αρκετή για να πάρει την πρόκριση η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, που εκμεταλλεύτηκε την επιθετική ανυπαρξία της ΑΕΚ, δεν ρίσκαρε στο ελάχιστο και κράτησε πολύ εύκολα το «εισιτήριο» για τους «16» του θεσμού. Οσο για την ΑΕΚ, η πρόκριση ήταν δεδομένη, αλλά η ιστορία έγραψε ότι τη σεζόν 2016/17 απέτυχε να νικήσει την Καρδίτσα και τη Λαμία στο κύπελλο, πιστοποιώντας για ακόμα μία φορά ότι η ανάκαμψη βρίσκεται ακόμα μακριά.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσενάμο, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Παπαργυρίου, Αυγενικού (65΄ Τσουκαλάς), Όμο, Μπουλούλης (90+2΄ Πατσαρούχας), Βάντερσον, Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι (88΄ Βαλλιός)

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ντίας (85΄ Ντίντακ), Τσέλιος, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (68΄ Πατίτο), Αλμέιδα (76΄ Πέκχαρτ)

Προκρίθηκε με «διπλό» στην Κομοτηνή ο Ατρόμητος

Την πρόκριση στη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ατρόμητος, νικώντας εύκολα στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό με 3-0, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Σε ένα ματς «τελικό», αφού και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου είχαν από τρεις βαθμούς πριν τα σημερινά παιχνίδια, και παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με κάποιες αλλαγές, το συγκρότημα του Γιώργου Κορακάκη εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένο και «καθάρισε» εύκολα την πρόκριση.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο ο Ατρόμητος προηγείτο ήδη 2-0, χάρη σε τέρματα του Τόνσο στο 11΄ και του Μπαστακού στο 14΄, ενώ ξανά ο Τόνσο με εξαιρετική ατομική ενέργεια διαμόρφωσε στο 53΄ το τελικό σκορ. «Μελανό» σημείο του αγώνα για τους Περιστεριώτες, ήταν ο τραυματισμός του Ούμπιντες, ο οποίος αντικαταστάθηκε με τη συμπλήρωση του ημιώρου.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Τζελέπης, Πολίμος, Πετρούσης, Γκιντίδης, Κάρδαρης (74΄ Κυριαλάνης), Πλέγας (79΄ Μηλιός), Γαβριηλίδης, Ηλιάδης (65΄ Ψάλτης), Κουσίδης, Μπεκατώρος, Χαλκιαδάκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Ν. Παπαδόπουλος, Κιβρακίδης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κατράνης, Ούμπιντες (30΄ Νάστος), Κεϊτά, Στόιτσεφ, Λημνιός (63΄ Γκουγκούδης), Τόνσο (60΄ Δ. Παπαδόπουλος), Μπαστακός.

Πρόκριση του Παναιτωλικού με νίκη 5-1 επί της Καλλιθέας

Ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, αφού στον 3ο και κρίσιμο αγώνα του 7ου ομίλου συνέτριψε 5-1 την Καλλιθέα στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», με τέρματα των Ρόσα στο 15΄ (σουτ) και 73΄ (σουτ), Μαρκόφσκι στο 21΄ (κεφαλιά) και 27΄ (σουτ), Κλέσιο στο 39΄ (σουτ). Η Καλλιθέα μείωσε στο 84΄ με τον Τοπάλι (σουτ). Οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι είχαν στο 8ο λεπτό δοκάρι σε σουτ του Ουάρντα.

Η ομάδα του Γιάνη Ματζουράκη, που αγωνίστηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, έφθασε τους 6 βαθμούς και πήρε την πρόκριση από τον όμιλο μαζί με τον Ατρόμητο που επιβλήθηκε 3-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή. Αντίθτεα αποχαιρέτησαν την διοργάνωση οι Καλλιθέα αι Πανθρακικός ο οποίοι θα στρέψουν πλέον αποκλειστικά την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της football league.

Καλλιθέα: (Τάκης Γκώνιας) Ντούνης, Λεβέντης, Πάτας, Μουκτάρης, Σταμόπουλος, Γκίνι, Κατσικογιάννης (60′ Τοπάλι), Μάκο, Σταματάκος (75′ Ηλιάδης), Τσίπρας, Γουόρντεν (61′ Σμυρλής).

Παναιτωλικός: (Γιάννης Ματζουράκης) Κριστιάνο, Μύγας, Ρότσα, Κουτρουμάνος, Χαντάκιας, Μάκος (76′ Καμαβουάκα), Μάρκος Πάολο ((63′ Βασιλούδης), Ρόσα, Ουάρντα, Κλέσιο (63′ Γιαννιώτης), Μαρκόφσκι.

Ο Πλατανιάς «κλείδωσε» την πρόκριση

Τη νίκη επί των Χανίων και ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, πέτυχε ο Πλατανιάς, ο οποίος με ανατροπή στο σκορ επικράτησε 2-1 για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου. Μόνο αν χάσει αύριο ο Ολυμπιακός από τη Σπάρτη, οπότε θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία, κινδυνεύει να μείνει εκτός η ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Όλα κρίθηκαν στο α’ ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από κόρνερ και αυτογκόλ σε λάθος απόκρουση του Ντιλαβέρ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και πέτυχαν την ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά. Στο 24′ ο Γιακουμάκης με πλασέ ισοφάρισε και στο 27′ ο Ηλιάδης σέντραρε και ο Ντίνας με κεφαλιά έκανε το 2-1.

ΧΑΝΙΑ: Αθανασίου, Ζέρης, Τσουκάνης, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Νικολόπουλος, Φουρλάνος, Ηρακλής, Μάνιας (89′ Μαργαρίτης), Σταματής (57′ Ντούμος), Αποστολόπουλος (65′ Λύρας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μενδρινός, Γιακουμάκης, Ηλιάδης (72′ Τσουράκης), Γιορέντε, Ντίνας (81′ Σκαρντοβέλι), Πριντέτα, Αποστολόπουλος, Ντίντακ, Ντιλαβέρ (68′ Γκνιάτιτς).

Στις 19:30 Πανελευσινιακός-ΠΑΟΚ στο δημοτικό στάδιο Ελευσίνας και Τρίκαλα-ΑΕΛ στο δημοτικό στάδιο Τρικάλων.