Ξεκίνημα με ήττα για τις νεάνιδες του Ολυμπιακού Βόλου

Εχασαν με 59-51 από τον Παναθλητικό στην πρεμιέρα του F8 του Πανελλήνιου

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της πρώτης μέρας του Final-8 στο 38ο Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθλητικός επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 59-51.

Ο Παναθλητικός έκανε πολύ γρήγορα το πρώτο του νταμπλ σκορ (10-5, με καλάθι της Τσινασλανίδου), ύστερα από τρία λεπτά αγώνα. Η Κοφινά έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (20-9 στα 3’04’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου) που έληξε με 23-10.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διεύρυνε κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, φθάνοντας μέχρι το +18 (32-14, 5’40’’ πριν την ανάπαυλα με καλάθι της Σύρπα).

Η ομάδα της Μαγνησίας μείωσε στους δέκα (43-33, στο 25ο λεπτό με καλάθι της Νταϊάκη, και σε οκτώ (42-50) με βολές της Σιουμουρέκη, 10 δεύτερα πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Παναθλητικός κατάφερε στην τελευταία περίοδο να διατηρήσει το προβάδισμα και να πετύχει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, παρά τη μείωση της διαφοράς στο 51-57 από τις σκληροτράχηλες Βολιώτισσες.

Δεκάλεπτα: 10-23, 20-36, 42-50, 51-59

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δερβός): Μητραλή 4, Ράπτη 7 (1), Μπασδέκη, Πολύζου 3, Σιουμουρέκη 6, Καραστάθη 6, Κοτοπούλη 3, Νταϊάκη 22.

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Σακκοράφα, Καμπερίδου 10, Κοφινά 2, Τσινασλανίδου 10, Παντώτη 5 (1), Αδαμίδου, Σαββίδου, Δίτσα, Χωλοπούλου 16(1), Σύρπα 16.