Άξια της μοίρας της η Νίκη, έχασε στο 94′ με 1-2 από την ΑΕΛ

Φάση από το παιχνίδι Νίκη-ΑΕΛ με πρωταγωνιστή τον Αναστασίου
Με γκολ της χρυσής αλλαγής των φιλοξενούμενων Νίνο

Σοκ στο 94’ για τη Νίκη, που δεχόμενη γκολ σ’ αυτό το λεπτό από τον Νίνο, έχασε με 1-2 από την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2, με το αρνητικό σερί με τους «βυσσινί» να συνεχίζεται και τους γηπεδούχους να υφίστανται την 9η ήττα τους στο πρωτάθλημα, απογοητεύοντας τον κόσμο τους για μία ακόμη φορά.

Η Νίκη ήταν άξια της μοίρας της, καθώς οι παίκτες θα μπορούσαν να είχαν … φάει την μπάλα στο 94′, αλλά επέδειξαν απίστευτη αδράνεια και δέχτηκαν ένα γκολ-μαχαιριά.

Στο πρώτο μέρος νικητής αναδείχθηκε το … κυλικείο του Πανθεσσαλικού, όπου πήγαινε ο κόσμος να πάρει κάποιον καφέ, για να ξυπνήσει, αφού το θέαμα ήταν για … ύπνο. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με τη μοναδική ευκαιρία της Νίκης να είναι και η μεγαλύτερη αυτό το διάστημα, με τον Κάσσο να βγαίνει σε θέση φορ και να μην μπορεί με προβολή να νικήσει τον Σουλούκο, που έδειξε τ’ αντανακλαστικά του στο 32’ και έσωσε την ομάδα του.

Ο Κάσσος ήταν και ο μοναδικός παίκτης που ανησυχούσε την άμυνα της ΑΕΛ με τις προωθήσεις του από τα δεξιά, ενώ γενικότερα η Νίκη δεν μπορούσε να αναπτυχθεί με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους, τη στιγμή που είχαν και δύο τελικές προσπάθειες το 25’ και το 39’ με Φατάι και Αντράντα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ από την ΑΕΛ στο 48’ από τον Φατάι σε στημένη φάση, με την ΑΕΛ να παίρνει το προβάδισμα, αλλά η Νίκη αντέδρασε και ισοφάρισε στο 63’ με φοβερό σε εκτέλεση τέρμα του Πέττα, που σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Η Νίκη ήταν η ομάδα που προσπάθησε περισσότερο για ένα δεύτερο γκολ στη συνέχεια, με τον Κρητικό να δίνει πνοή στην ομάδα με την αλλαγή του.

Κι εκεί που φαινόταν ότι η ισοπαλία θα σφράγιζε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ήρθε η αδράνεια της άμυνας, που έφερε το δεύτερο και νικητήριο γκολ της ΑΕΛ.

Η διάταξη των ομάδων

Για τη Νίκη στην ενδεκάδα ήταν ο Γκαραβέλης (γκολκίπερ), οι Κάσσος, Αναστασίου (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Στίκας (στόπερ), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (κεντρικοί χαφ), Μιράντα, Πολίτης (εξτρέμ), Πέττας (φορ) σ’ ένα 4-3-3.

Για την ΑΕΛ ο Σουλούκος ήταν τερματοφύλακας, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (πλάγιοι μπακ), Ηλιάδης, Γιανναράκης (στόπερ) ήταν στην άμυνα, οι Πλέγας, Αντράντα, Στίνα στον άξονα της μεσαίας γραμμής, οι Πεντρόσο, Μαυριάς πλάγιοι μεσοεπιθετικοί και ο Φατάι φορ σ’ ένα 4-2-3-1.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

25’ πρώτη φάση στο ματς με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ εντός περιοχής του Φατάι, που είχε δεχθεί την μπάλα από σέντρα του Μαυριά

32’ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη, με την προβολή του Κάσσου μετά την εκτέλεση φάουλ του Πολίτη να αποκρούεται σωτήρια στην αριστερή γωνία από τον Σουλούκο

39’ εύκολο μπλοκάρισμα του Γκαραβέλη στο πλασέ του αφύλακτου Αντράντα, μετά το γέμισμα του Μαυριά

42’ επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Καλουτσικίδη, αλλά κανείς παίκτης της ΑΕΛ δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας, που πέρασε παράλληλα με την εστία

Β’ μέρος

47’ φοβερό σουτ εκτός περιοχής του Πεντρόσο, με τον Γκαραβέλη με εκτίναξη να διώχνει σε κόρνερ

48’ ΓΚΟΛ 0-1 το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Στίνα από τα δεξιά, στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά προς το δεύτερο ο Ηλιάδης και ο Φατάι πρόλαβε την άμυνα της Νίκης και με προβολή από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ

52’ δυνατό σουτ του Αντράντα εκτός περιοχής, αλλά πήγε πάνω στον Γκαραβέλη, που μπλόκαρε

60’ άστοχο το σουτ του Στίνα, χωρίς ν’ ανησυχήσει ο Γκαραβέλης

63’ ΓΚΟΛ 1-1 ο Κυριακίδης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Στίκας πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Πέττα, που με φοβερό ανάποδο ψαλιδάκι ισοφάρισε

68’ από πάσα του Φατάι, ο Κ. Παπαγεωργίου πήγε να βγει στο τετ-α-τετ, αλλά βγήκε στο ύψος του πέναλτι ο Γκαραβέλης και καθάρισε τη φάση μπλοκάροντας

73’ ο Κυριακίδης πέρασε κάθετα για τον Κρητικό, που από τα αριστερά έβγαλε σέντρα στο πρώτο δοκάρι για τον Πέττα, που με προβολή από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών σε μία σημαντική στιγμή για τη Νίκη

75’ ο Μιράντα σέντραρε, η άμυνα της ΑΕΛ έκοψε στον αέρα και ο Λίταινας έκανε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις εντός περιοχής πάνω από τα δοκάρια

84’ πάνω σε πόδια αμυνομένων το σουτ του Πέττα εντός περιοχής μετά από ατομική προσπάθεια. Στη συνέχεια ο Κρητικός κέρδισε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου ο Ανδρέου έκανε άστοχη κεφαλιά

92’ δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Κ. Παπαγεωργίου, το οποίο σταμάτησε ο Γκαραβέλης με σχετική ευκολία και στη συνέχεια μπλόκαρε

94’ ΓΚΟΛ 1-2 ο Κ. Παπαγεωργίου πέρασε για τον Πλέγα, με τον εξερχόμενο Γκαραβέλη να μην μπορεί να καθαρίσει τη φάση, ούτε οι αμυντικοί της Νίκης, με τον Νίνο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας και να γράφει σε κενή ουσιαστικά εστία το τελικό 1-2

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος (51’ λ. τρ. Τοπαλίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (46’ Λίταινας), Μιράντα, Πολίτης (62’ Κρητικός), Πέττας (85’ Μακατσάρια)

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (77’ Θωμαΐδης), Στίνα (67’ Κ. Παπαγεωργίου), Πεντρόσο (67’ Κοσσονού), Μαυριάς (77’ Νίνο), Φατάι (89’ Κότσιτς)