Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό για τον Βολιώτη Βαϊόπουλο και την Εθνική μπάσκετ Κωφών

O Παναγιώτης Βαϊόπουλος με το χάλκινο μετάλλιο
Στο σημερινό (29/6) «μικρό» τελικό νίκησε με 86-80 την Πολωνία

Μετά το 2008 και τη Γερμανία η Εθνική Καλαθοσφαίρισης ανδρών Κωφών ανέβηκε και πάλι στο βάθρο ενός Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, έχοντας στη σύνθεσή της τον Βολιώτη Παναγιώτη Βαϊόπουλο του Αιολικού.

Στο σημερινό (29/6) «μικρό» τελικό νίκησε, για 2η φορά στη διοργάνωση, με 86-80 (η πρώτη ήταν στους ομίλους με 74-65) την Πολωνία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μάλαγα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αυτής της νίκης, ο Απόλλων Δεληγεώργης, ο οποίος στο τελευταίο 10λεπτο πήρε το…όπλο του και εκτελούσε κατά ριπάς, με τους Πολωνούς να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Έβαλε σχεδόν τους μισούς πόντους της Εθνικής (47, με 4/5 3ποντα).
Και αυτό το παιχνίδι όπως και τα υπόλοιπα της Εθνικής ανδρών, προσέφερε όλη την γκάμα των συναισθημάτων. Το πρώτο μισό έδειχνε ότι θα πάει άνετα στη νίκη και το μετάλλιο, αλλά στο δεύτερο έπρεπε να φθάσει στην τελευταία περίοδο, για να κριθεί τελικά ο νικητής του.
Παρόλο που στα 2.13′ από τη λήξη η Εθνική μας προηγήθηκε με δέκα πόντους (77-67), με τους Πολωνούς να μένουν χωρίς πόντο 4 λεπτά, η εικόνα άλλαξε στη συνέχεια.

Οι αντίπαλοί μας δεν έδειξαν να πτοούνται και στα 53’’ μείωσαν τη διαφορά «αθόρυβα» στους τρεις πόντους 78-75. Ο ασταμάτητος Δεληγεώργης όμως δεν είχε αντίπαλο στα σουτ, αλλά και στις βολές, από τα συνεχόμενα φάουλ των Πολωνών. Το σκορ έφθασε και πάλι στο +5 (80-75 στα 45’’, 82-77 στα 31’’). Τελικά ό,τι και αν προσπάθησαν οι Πολωνοί δεν τους βγήκε και το παιχνίδι έληξε με 86-80 και την Εθνική μας, να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στο βάθρο, μετά από 16 χρόνια!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 25-18, 10-23, 30-23

Εθνική Ελλάδος (Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς, Ερηνάκης, Μήλιος 6 (0/2), Γκανατσάς, Γλύνης, Ντικούδης 6, Βαϊόπουλος, Πεταλάς 2 (0/4), Βαβάτσικος 17 (2/4), Δεληγεώργης 47 (4/5), Κωνσταντάρας 2, Τσαγκαρούλης 6.