ΝΙΚΗ και στην Αριδαία

Παραμένουν στην κορυφή της Γ' Εθνικής μπάσκετ οι «κυανόλευκοι»

Έχοντας σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχό του, η Νίκη Βόλου έκαμψε την αντίσταση και του ΦΟ Αριδαίας, με το τελικό 80-84 να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού οι «κυανόλευκοι» είχαν πιο εύκολο έργο στην πραγματικότητα.

Αν και ο Τσώλης από τη μία έπαιξε ελάχιστα λόγω τραυματισμού, ενώ εκτός δράσης έμεινε ο Γιώργος Παρασκευάς, οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και είχαν προβάδισμα στο σκορ, με διαφορά ασφαλείας που τους επέτρεψε να χαλαρώσουν κάπως στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τόσο στην πρώτη περίοδο όσο και στη δεύτερη, οι «κυανόλευκοι» ήταν στο +9 ενώ ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την άνεση του +14, με τους Καραγεώργο, Σαριμπαλίδη και Κουτίνα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Συγκλονιστική ήταν εξάλλου η εμφάνιση του Σάκη Κουτίνα, που πήρε… από το χέρι τους «κυανόλευκους», πετυχαίνοντας 30 πόντους συνολικά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο βέβαια το επιμέρους σκορ ήταν 31-21 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο η Νίκη άντεξε την πίεση ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι νεαροί παίκτες της ομάδας.

Tα δεκάλεπτα: 12-21, 36-45, 49-63, 80-84

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 15 (3), Πέτκος 3 (1), Κανονίδης, Τοπαλίδης 4, Πονιόπουλος 4, Παπαβραάμ, Αβραμίδης 5 (1), Γεωργάκης 20 (1), Μακρόπουλος 19 (3), Παουλεάνου 10 (1), Αμπάρης.
Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 14 (4), Σαριμπαλίδης 14 (3), Σιμάκης 7, Ακούνια 4, Κουτίνας 30 (2), Βερτζάγιας, Τσώλης 2, Δελετζές, Σταυροθόδωρος, Τάσσος 13.