Πήραν το εισιτήριο για τους «16» ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης

Φάση από το ματς Χανιά-ΟΦΗ

Σκορ… πόλο σημειώθηκε στο γήπεδο των Περιβολίων, όπου τα Χανιά φιλοξένησαν τον ΟΦΗ για τη 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ισοφάρισαν από 0-2 σε 2-2 και να ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-4, αλλά δέχθηκαν και πέμπτο γκολ και ηττήθηκαν με 3-5.

Ο ΟΦΗ, που προκρίθηκε έτσι στους «16», προηγήθηκε στο 29′ με «κεραυνό» του Αμπάντα και στο 43′ ο Βούρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φελίπε έκανε το 0-2. Αν δεν ήταν όμως ο Μπάουμαν σε καλή μέρα, τότε δεδομένα τα Χανιά θα είχαν σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι, βέβαια, έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο 45λεπτο και μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2 μέσα σε δύο λεπτά με γκολ των Ελευθεριάδη, Μανουσάκη. Ο ΟΦΗ απάντησε με δύο γρήγορα γκολ του Μοσκέρα που έκανε το 2-4 και ο Σερβιλάκης στο 67′ μείωσε εκ νέου σε 3-4. Τέλος, ο Ριέρα με σουτ στο 78′ διαμόρφωσε το 3-5.

Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας έμεινε με 10 παίκτες στο 84′ λόγω αποβολής του Μεγιάδο.

Σκόρερ: 50′ σουτ Ελευθεριάδης, 52′ σουτ Μανουσάκης, 67′ σουτ Σερβιλάκης – 29′ σουτ Αμπάντα, 43′ σουτ Φελίπε, 61′, 64′ σουτ Μοσκέρα, 78′ σουτ Ριέρα. Δοκάρι: 43′ Βούρος Κόκκινη: 84′ Μεγιάδο

ΧΑΝΙΑ (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82′ Κατσούρρι), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης, Λεμονής (82′ Μπουρσέλης), Τσορνομάζ, Τσέλιος (66′ Ντίαζ), Μιούλερ (46′ Ελευθεριάδης), Μανουνάκης, Μάναλης (61′ Βουό).

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λαμπρόπουλος (72′ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον, Αμπάντα, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγος (57′ Ριέρα), Τοράλ (57′ Μοσκέρα), Φελίπε (72′ Νέιρα).

Με ανατροπή ο Αστέρας Τρίπολης

Η ομάδα της Σούπερ Λιγκ επικράτησε και στον άλλον αγώνα, που έγινε σήμερα Δευτέρα (9/10), καθώς ο Αστέρας Τρίπολης κατέβαλε με 1-3 την αντίσταση του Καμπανιακού στο γήπεδο του Μακεδονικού για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο 19′ ο Πόζογλου με γυριστό σουτ έβαλε σε θέση οδηγού τον Καμπανιακό και στο 26′ ο Ρετζίς από σέντρα του Καλτσά με κεφαλιά ισοφάρισε. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 54′ με σουτ του Μάντζη από πάσα του Καλτσά και το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε από σουτ του τελευταίου και κόντρα που έβαλε ο Μιριτέλο.

Σκόρερ: 19′ σουτ Πόζογλου – 26′ κεφ. Ρετζίς, 54′ σουτ Μάντζης, 57′ σουτ Μιριτέλο

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Ηλίας Σαττάνης): Κασαπίδης, Μπούσης, Νικολάίδης, Φροσύνης, Καθάριος Π. (65′ Προσκυνητόπουλος), Σαρβανίδης, Πόζογλου (88′ Ταΐρης), Καθάριος Ν. (65’ Εππας), Γαρύφαλλος (65’ Μανιός), Τότσκα (77’Ζαννάκης), Γιουκούδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μιλάν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Γκαρθία, Χουχούμης, Μουνάφο (76Άλάγκμπε), Σουρλής (83’ Βαλιέντε), Καλτσάς (89′ Σίτο), Μπαρτόλο (46’ Μάντζης), Μιριτέλο, Ρετζίς (76’ Ζούγλης)