Αγχώθηκε, δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τη Λετονία με 82-74 η Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε 82-74 της Λετονίας στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού U18 στον Βόλο.

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μπήκε μπροστά στο 32’, η Εθνική Εφήβων μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης (γιος του Σωτήρη Νικολαΐδη) με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ μαζί με τον Άρη Σωτηρίου που είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου που την Κυριακή παίζει με τη Γαλλία (21:15).

Η ελληνική ομάδα άρχισε μουδιασμένα το παιχνίδι. Η Λετονία καθοδηγούμενη από τον Κιλπς κι έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, αλλά και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα που έγινε διψήφιο (2-12) πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +13 (13-26) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, κάτι που επαναλήφθηκε και στη συνέχεια (31-44). Πάντως το φινάλε του πρώτου μέρους ανήκε στην οικοδέσποινα, που με οδηγό τον Νικολαΐδη, αλλά και τους Καράμπελα, Γεωργαλά και Ρογκαβόπουλο να δίνουν λύσεις κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στον πόντο (45-46).

Η… προσπέραση δεν ήρθε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο για την Εθνική. Η Λετονία ξέφυγε ξανά (48-56), ένα δίλεπτο ξέσπασμα έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (60-60), αλλά η περίοδος έκλεισε ξανά στο -3 (60-63).

Το πρώτο προβάδισμα ήρθε με γκολ-φάουλ του Καράμπελα, οκτώ λεπτά πριν το τέλος (67-66), και παρότι οι Λετονοί πέρασαν ξανά μπροστά (69-73), το φινάλε ανήκε στην ελληνική ομάδα. Ένα δύσκολο σουτ του Νικολαΐδη και ένα μεγάλο τρίποντο του Σωτηρίου έφεραν το σκορ στο 79-74, ενώ απέμενε 1.53’ για το τέλος. Η Ελλάδα έδειχνε να βρίσκει τον καλύτερό της εαυτό στα τελευταία λεπτά και έφτασε να προηγηθεί 82-74 (39’) με την παρότρυνση και της κερκίδας που δεν σταμάτησε να ενισχύει με τον τρόπο της τους Έλληνες παίκτες. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε ως το φινάλε και η Ελλάδα έστω και με δυσκολία πήρε αυτό που ήθελε στην πρεμιέρα.

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12π. (14ρ.), Κουρτίδης 13, Καράμπελας 8, Νικολαΐδης 17, Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης