Αποτελέσματα, σκόρερ και βαθμολογία στη Super League

Μ' αυτό το πέναλτι α λα Πανένκα ο Γκατσίνοβιτς έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ
Τελευταίος έμεινε ο ΝΠΣ Βόλος

H AEK πήρε την πρώτη νίκη φέτος σε Ευρώπη και Ελλάδα στην έδρα της με 2-1 επί του Ατρομήτου στο ματς που ήταν το τελευταίο χρονικά της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Στο 89’ ο Αντζιέλσκι ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος και επέφερε την αποβολή με απευθείας κόκκινη του Σιντιμπέ που τον ανέτρεψε και ο ίδιος στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Χατζησαφί λίγο πριν τη γραμμή να απομακρύνει την κεφαλιά του που πήγαινε στην εστία. Το σκορ είχε ανοίξει με πέναλτι στο 31’ ο Αμραμπατ, που κέρδισε ο Μάνταλος, ο οποίος κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις και το μετέτρεψε σε γκολ ο Γκατσίνοβιτς, κάνοντας το τελικό 2-1. Εντονες πάντως ήταν οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία, που είδαν να τους ακυρώνεται γκολ λίγο πριν το 1-1 με αμφισβητούμενο οφσάιντ, ωστόσο τα δύο πέναλτι της ΑΕΚ δόθηκαν σωστά. Οι του Ατρόμητου κάνουν λόγο και για χέρι του Ζίνι πριν το κερδισμένο πέναλτι του Μάνταλου στο 2-1.

Ο Παναθηναϊκός στο άλλο σημερινό (28/9) παιχνίδι κέρδισε με το εντυπωσιακό 1-4 τον Αστέρα στην Τρίπολη, που έχει παράπονα για το πέναλτι με το οποίο επιτεύχθηκε το τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού.

Χθες Τετάρτη με το ίδιο σκορ (4-1) ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αρη στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ ο Πανσερραϊκός σε εντυπωσιακό ματς κέρδισε με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα και ανέβηκε στην 5η θέση (!).

Ισόβαθμός του είναι ο ΟΦΗ, που ήρθε ισόπαλος με 1-1 στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό, ενώ ίδιο ήταν το σκορ στο Κηφισιά-Λαμία.

Τελευταίος είναι ο ΝΠΣ Βόλος μετά την ήττα του στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 3-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής:

Παναιτωλικός-ΟΦΗ 1-1

(10′ Μαλής – 20′ Φελίπε)

Κηφισιά-Λαμία 1-1

(95′ Λούμορ – 84′ Ακούνια)

Ολυμπιακός-Άρης 4-1

(21′ αυτογκόλ Μπράμπετς, 62′, 70’ Ελ Κααμπί, 83′ σουτ Γιόβετιτς – 47′ Ρούμπεν Πάρδο)

ΠΑΟΚ-ΝΠΣ Βόλος 3-0

(39′ Κουλιεράκης, 44′ Μουργκ, 55′ Σαμάτα)

Πανσερραϊκός – Γιάννινα 3-2

(9′ πέν. Πηλέας, 32′ Στάικος, 90′ Άλεκσιτς – 11′ Παντελάκης, 62′ Τσαούσης)

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-4