Δεύτερη η Νίκη, 72-44 τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Νίκης Βόλου στον τελευταίο αγώνα του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στην Α2 γυναικών, όπως αποδεικνύει το τελικό σκορ 44-72 υπέρ της το μεσημέρι της Κυριακής (24/6) κόντρα στον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, με τον οποίον πριν το ματς ήταν ισόβαθμοι στους πέντε πόντους.
Έτσι, οι κυανόλευκες πήραν τη δεύτερη θέση και είναι η πρώτη επιλαχούσα ομάδα για άνοδο.
Η Νίκη έφτασε γρήγορα σε νταμπλ σκορ (7-14) με επτά πόντους της Παρασχάκη, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πήγε και στην πρώτη διψήφια διαφορά (11-21), για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 13-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ισαβέλλα Ζουμπούλη, που είναι δανεική από τον ΠΑΟΚ, έδωσε αρχικά αέρα 11 πόντων στη Νίκη από τη γραμμή των βολών (16-27), με τις κυανόλευκες να αυξάνουν κι άλλο το σκορ μέχρι το ημίχρονο, αφού προηγήθηκαν με 14 (19-33).
Η τρίτη περίοδος ανήκε και πάλι στη Νίκη. Στο 24’ το ταμπλό έγραφε 27-43 υπέρ της, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε ήταν το +19 (29-48), για να ολοκληρωθεί αυτό το δεκάλεπτο με 37-52.
Στην τελευταία περίοδο μετά το 41-55 από τον Απόλλωνα ακολούθησε ένα σερί 0-13 από τη Νίκη, που έκανε ό,τι ήθελε (41-68), για να τελειώσει το ματς με +28 υπέρ της βολιώτικης ομάδας (44-72), που ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 25-41, 37-52, 44-72