Έχασε 3-0 και τις ελπίδες της η Νίκη με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Τυπική η διαδικασία η ρεβάνς, μετά την ήττα από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης»

Εκμηδενίστηκαν οι ελπίδες της Νίκης για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου, καθώς δεχόμενη δύο γκολ στο 93’ και το 96’, έχασε με 3-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Αρη, που ουσιαστικά βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στα ημιτελικά.

Η εμφάνιση της βολιώτικης ομάδας ήταν αξιοπρεπής ως το 93’, κρατώντας ως τότε το 1-0, που είχε κάνει στο 58’ ο Νταρίντα, ο οποίος έβαλε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, για να έρθει στο 96’ ο Σουλεϊμάνοφ να διαμορφώσει το τελικό σκορ με περίτεχνο τρόπο.

Η Νίκη στο πρώτο μέρος του αγώνα είχε ως στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, παίζοντας κλειστά και το κατάφερε, αφού χρειάστηκε να ακυρωθεί σωστά ένα γκολ του Άρη για οφσάιντ, αλλά και να επέμβει τρεις φορές ο Γκαραβέλης. Ουσιαστικά η Νίκη ως τα μισά του πρώτου 45λεπτου δέχθηκε αρκετή πίεση, χωρίς να το πληρώσει στις τέσσερις καλές στιγμές των γηπεδούχων, και από κει και πέρα είχε τη δική της σημαντική στιγμή με τον Λίταινα και κινδύνεψε πολύ λιγότερο.

Στο δεύτερο μέρος και με τις τρεις αλλαγές του Άκη Μάντζιου, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε το γκολ στο 58’, με τον Νταρίντα αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ με τη βοήθεια του VAR, ωστόσο καθοριστική στη φάση ήταν και η ενέργεια του Σουλεϊμάνοφ, που προβλημάτιζε συνεχώς την άμυνα της Νίκης.

Κι ενώ ως το 93’ η Νίκη κρατούσε το 1-0, που της έδινε ελπίδες για τη ρεβάνς, στον εξτρά χρόνο έγινε η μεγάλη ζημιά για τη Νίκη, καθώς δέχθηκε άλλα δύο γκολ και πάλι από τον Νταρίντα, αλλά και τον Σουλεϊμάνοφ και ηττήθηκε με ένα σκορ που ίσως δεν άξιζε, αλλά κάνει τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο Πανθεσσαλικό.

Σίγουρα ανησυχητικός ήταν ο τραυματισμός του Παναγιωτίδη στους κοιλιακούς, με τον μέσο της Νίκης να γίνεται αλλαγή στην αλλαγή.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά του ματς, οι τελικές προσπάθειες ήταν 20-1 υπέρ του Αρη, τα κόρνερ 11-0 και η κατοχή 65%-35%.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

9’ ο Μανού Γκαρθία έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μορόν, αλλά το πλασέ του υπό πίεση δεν ήταν καλό και ο Γκαραβέλης αλλοίωσε την πορεία της μπάλας, με τον Στίκα να τη σταματά εύκολα μακριά από την εστία

11’ ο Μορόν ήταν ο τελικός αποδέκτης του συνδυασμού Φετφατζίδη-Σαβέριο, αλλά το πλασέ του Ισπανού φορ από θέση πλάγια αριστερά της περιοχής δεν προβλημάτισε τον Γκαραβέλη, που μπλόκαρε εύκολα στην κλειστή δεξιά του γωνία

12’ ατομική προσπάθεια και σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής από τον Μορόν, που έφυγε πάνω από την εστία, με τον Γκαραβέλη να ελέγχει απόλυτα

23’ ο Μορόν βρήκε την ευκαιρία μετά την πάσα του Φετφατζίδη να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γκαραβέλης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά

26’ σημαντική στιγμή για τη Νίκη στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, όταν ο Κυριακίδης με εξαιρετική μεταβίβαση από θέση μέσα δεξιά βρήκε στο πίσω δοκάρι τον Λίταινα, που έκανε το αριστερό πλασέ, αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε

30’ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μορόν μετά το σουτ του Φεράρι εντός περιοχής και στρώθηκε στον Νταρίντα, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο κάτω από το δεξί παραθυράκι.

Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε σωστά, μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR. Κι αυτό γιατί ο Μορόν στην πρώτη μεταβίβαση ήταν σε αντικανονική θέση και παρόλο που δεν ακούμπησε μπάλα συμμετείχε στη φάση, διεκδικώντας την μπάλα στον αέρα από τον Στίκα, ο οποίος είχε κόψει με το κεφάλι

33’ ο Γαβριηλίδης, ενώ είχε ελεύθερο πεδίο να σουτάρει μέσα στην περιοχή, έπιασε αέρα

40’ ο Μορόν έβγαλε με το κεφάλι μόνο τον Φεράρι, που είχε κινηθεί σε θέση φορ, με τον Αργεντινό αριστερό μπακ, έχοντας και την πίεση του Ανδρέου, να χάνει το κοντρόλ απέναντι από τον Γκαραβέλη, δίνοντάς του την ευκαιρία να μπλοκάρει

43’ πολύ άστοχο το αριστερό σουτ του Φετφατζίδη

Β’ μέρος

53’ σπουδαία απόκρουση Γκαραβέλη σε κόρνερ στο κοντινό σουτ του Μορόν στο πρώτο δοκάρι, μετά το γύρισμα του Οντουμπάτζο από τα δεξιά

54’ εύκολο μπλοκάρισμα του Γκαραβέλη στην κεφαλιά του Φαμπιάνο μετά τη σέντρα του Μανού Γκαρθία

58’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Γκαραβέλη στο σουτ του Σουλεϊμάνοφ και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε από τον VAR, που άλλαξε την αρχική απόφαση στο 61’ και ο Βεργέτης έδειξε σέντρα, με τον Αρη να παίρνει έτσι το προβάδισμα

63’ λίγο πάνω από την εστία το σουτ εκτός περιοχής του Σαβέριο

76’ επέμβαση του Γκαραβέλη στη δεξιά του γωνία, απομακρύνοντας σε κόρνερ το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Βερστράτε

78’ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε στην κλειστή αριστερή του γωνία το σουτ του Μορόν από πλάγια δεξιά της περιοχής

83’ ο Σαβέριο έφερε την μπάλα από το αριστερό στο δεξί στο αριστερό και εκτέλεσε, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία

90’+3’ ΓΚΟΛ 2-0 πάλι έκανε τη ζημιά στη Νίκη ο Νταρίντα, που πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής ανάμεσα από Στίκα και Ανδρέου μετά τη σέντρα του Σαβέριο από την αριστερή πλευρά και νίκησε τον Γκαραβέλη

90’+6’ ΓΚΟΛ 3-0 με αριστουργηματικό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σουλεϊμάνοφ «κρέμασε» τον Γκαραβέλη και πέτυχε το τρίτο γκολ του Αρη

Κίτρινες: Ντουκουρέ, Οντουμπάτζο, Βερστράτε-Κυριακίδης, Πολίτης, Ναά, Ριμπέιρο

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια (46’ Οντουμπάτζο), Φεράρι, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (46’ Βερστράτε), Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (57’ Ζαμόρα), Φετφατζίδης (46’  Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο, Μορόν

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας (56’ Παναγιωτίδης-λ. τρ. 83’ Βουκελάτος), Κρητικός (72’ Ναά), Πολίτης (84’ Τοπαλίδης), Τζιώρας (56’ Ριμπέιρο)