Έχασε στις καθυστερήσεις ένα σπουδαίο διπλό ο Βόλος 2004

Η βασική ενδεκάδα του Α.Σ. Βόλος 2004 στο ματς με την ΑΕΚ
Ισοφαρίστηκε στο 92' από την ΑΕΚ σε 1-1 για την 16η αγωνιστική

Ο Βόλος 2004 ήταν αγκαλιά με το διπλό στο γήπεδο του Ελληνικού απέναντι στην ΑΕΚ, που θα του έδινε βαθιά ανάσα, αλλά στις καθυστερήσεις δέχθηκε την ισοφάριση και έφερε 1-1, παίρνοντας τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο ματς που έγινε για την 15η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών, η ΑΕΚ είχε μία ανούσια υπεροχή στο πρώτο μέρος, με τις φιλοξενούμενες να έχουν τη δική τους στιγμή στο 35’ σε φάουλ του Νάνου, που έδιωξε η γκολκίπερ της ΑΕΚ, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο ο Βόλος 2004 ήταν πολύ πιο επιθετικός, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και βγήκε αρκετές φορές μπροστά με ωραίους συνδυασμούς. Σε έναν απ’ αυτούς η Κατσιγιάννη βγήκε στο τετ-α-τετ με την αντίπαλη τερματοφύλακα μετά την κάθετη της Κέκου και ανατράπηκε στην προσπάθειά της να την περάσει. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα στο 65’ η Ευαγγελία Νάνου κι έτσι έγινε.

Από το 70’ και μετά οι Βολιώτισσες πιέστηκαν από την ΑΕΚ, που προσπαθούσε για την ισοφάριση, η οποία τελικά ήρθε στο 92’. Ο Βόλος 2004 παραχώρησε δύο συνεχόμενα κόρνερ και στο δεύτερο δεν μπόρεσε να καθαρίσει η φάση τη Θεοχάρη, που γενικότερα τα πάει πολύ καλά μετά την αποχώρηση της Νόιμαν, με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα, χτυπώντας και στη Νικοπούλου, που ήταν ήδη μέσα από τη γραμμή. Έτσι έγινε η ζημιά, με τα συναισθήματα να είναι ανάμεικτα, αφού κατακτήθηκε ένας βαθμός, αλλά χάθηκαν οι τρεις στο τέλος.

Πλέον υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα, το οποίο ξαναρχίζει στις 3/3/24, με τον Α.Σ. Βόλος 2004 να υποδέχεται την ΑΕΛ σ’ ένα πολύ κρίσιμο ματς για την παραμονή, καθώς οι “βυσσινί” είναι στο +4 και ακριβώς πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού στην ένατη θέση.

ΒΟΛΟΣ 2004: Θεοχάρη, Νέννε, Βέτσικα, Νικοπούλου, Κοκμοτού, Ζήγρα (25’ λ. τρ. Τσούκα), Κατσιγιάννη, Νάνου Ευαγ., Κέκου, Μπάρτζου (77’ Γκέκα), Παπαδοπούλου